Kurumsal   
Şehir Rehberi   
Haber ve Etkinlikler   
Stratejik Plan & Bütçe   
Raporlar&Projeler   
İletişim ve Bilgilendirme   
 
 
Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı
Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı birimiyle ilgili detay ve ulaşım bilgilerini bu sayfadan görebilirsiniz.
Birim Yöneticisi
Bağlı Olduğu Birim: Genel Sekreter Yardımcısı(İdari)

Semra KIRATLI
Özgeçmiş: 1973 yılında Ankara’ da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’ da tamamladı. Daha sonra Hacettepe Üniversitesinin Edebiyat Fakültesine bağlı Felsefe Bölümünü bitirdi. 1996-2011 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak Felsefe Grubu Öğretmenliği yaptı. 2011 yılından itibaren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde çalışmaya başlamış olup şu anda Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığında, Daire Başkanı olarak çalışmaya devam etmektedir.
Yönetici İletişim Bilgileri
Direkt Hat: 04122262297 Santral: 04122294880 / 489 E-Posta: semrakiratli@diyarbakir.bel.tr
Birim İletişim Bilgileri
Direkt Hat: 04122262297 Santral: 04122294880 / 489 Faks: 04122262296 E-Posta: sosyalhizmetler@diyarbakir.bel.tr
  FAALİYETLER
  
     
Genel Bilgiler
Misyon ve Vizyonumuz
İlgili Birimler
Çocuk ve Kreş Hizmetleri Şube Müdürlüğü
Engelliler Şube Müdürlüğü
Mesleki Eğitim Şube Müdürlüğü
Sosyal Hizmetler ve Yardım Şube Müdürlüğü
Spor Koordinatörlüğü
  Genel Bilgiler

SOSYAL HİZMETLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI HİZMETLERİ

 
1- SOSYAL SERVİS HİZMETLERİ

a) Sosyal İnceleme Faaliyetleri: Belediyemizden sosyal yardım almak isteyen müracaatçıların talebi üzerine veya ihbar kanalıyla sosyal servise ulaşan vatandaşlara ikamet adreslerinde meslek elemanları tarafından sosyal inceleme/durum tespiti yapılmakta, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Yönetmeliği’nde belirtilen kriterleri taşıyan müracaatçılara ayni ve nakdi yardımlar yapılmaktadır.

b) Ayni Yardımlar: Giysi, Ev eşyası, Tekerlekli sandalye vb. ayni yardımlar yapılır.

c) Nakdi Yardımlar

ç) Yönlendirme Hizmetleri: Daire Başkanlığına müracaat eden vatandaşların sorunları dinlenmekte ve ihtiyaç göre kurum içi ve dışı yönlendirmeler yapılmaktadır.

d) Aşevi Hizmeti: 2010 yılı Ramazan ayında sosyo-ekonomik gelir seviyesi yetersiz vatandaşların faydalanması için iftar çadırları kurulmuş ve ay boyunca yaklaşık 20.000 vatandaşımıza iftar yemeği verilmiştir.  

 
2- AİLE EĞİTİM VE SOSYAL HİZMET MERKEZİ 

a) Danışmanlık Hizmeti: Sümerpark Sosyal Hizmet Merkezlerimizde; toplumun ve ailenin gelişmesi için, bireylerin katılımcı, üretken ve kendine yeterli hale gelmesi; ailelerin ekonomik, toplumsal, kültürel ve psikolojik sorunlarla baş edebilmeleri için korunması, desteklenmesi ve güçlendirilmesi amacıyla ücretsiz danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Merkezlerimizde;
Aile içi Sorunlar, Boşanma, Ruhsal Sorunlar, Davranışsal Sorunlar, Sosyo – Ekonomik Sorunlar, Cinsel Sorunlar, Ergenlik Dönemi Sorunları, Okul Öncesi Gelişimsel Sorunlar, Okul uyum Sorunları, Okul Başarısızlıkları, Kültürel Çatışmalar Rol Performansındaki Güçlükler, Formal Organizasyonla ilgili Sorunlar, Hukuki Sorunlar ile ilgili danışmalık ve rehberlik hizmetleri meslek elemanları tarafından verilmektedir.

b) Kurs Hizmetleri: Merkezlerde görevli usta öğreticiler kadınlara, çocuklara, engellilere yönelik atölye çalışmalarıyla el sanatları, meslek edindirme ve hobi kursları verilmektedir.

c) Eğitim Hizmetleri: Toplumsal bilincin arttırılması, aile birliğinin sağlanmasına yönelik çeşitli konularda seminerler düzenlenmektedir.

3- ÇOCUK VE GENÇLİK EVİ SOSYAL TESİSİ HİZMETLERİ

Göç mağduru çocukların ihtiyaçları baz alınarak oluşturulan Merkezi'mizde,  çocukların kişisel gelişiminde etkili olacak eğitici programlarla çocukların özgüven duygusu geliştirilmeye çalışılmaktadır.  Sportif ve kültürel faaliyetlerle de çocukların sosyal yaşama uyumları kolaylaşmaktadır.

Sosyal tesiste öğrencilerin tiyatro, halk oyunu, dans etkinlikleri, piknik, gezi vb. sosyo-kültürel etkinliklere katılabilmesi sağlanmaktadır. 


4- ENGELLİ HİZMETLERİ

Sosyal Yardımlar: Engelli vatandaşlarımızın ihtiyacı tespit edilmekte ve ev eşyası, giysi, tekerlekli sandalye, beyaz baston vb. ayni ve nakdi yardım uygulamalarından faydalanmaları sağlanmaktadır. 

Eğitsel Faaliyetler:   Daire Başkanlığımıza bağlı Sümerpark Sosyal Hizmet Merkezimizde engelli çocuklar ve otistik çocuklar için yaz okulu programları, Sanat Atölyesi çalışmaları ve engelli ailelere grup terapisi düzenlenmektedir.

Sosyo-Kültürel Faaliyetler: Engellilerimizin özel gün ve haftalarda veya harici günlerde sosyal, kültürel etkinliklere katılımlarını sağlamaya yönelik çalışmaları kapsamaktadır.