Güzeloğlu: Diyarbakır bilime dayalı gelişmenin planlanmasında tartışmasız bölgenin merkezi

Dicle Üniversitesi'nde düzenlenen "Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler" konulu konferansta konuşan Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu “Dicle Üniversitesi’nin bu anlamda kentimizin gelişmesinde belirleyici bir merkezi olmasında çok güçlü ve değerli olan akademi kadrosunun gelişme ve kalkınma bütün plan ve süreçlerine katılmasında özel bir önem verdik. Ortaya konulan çalışma ve çabalar ilin bugün hakikaten gelişmesi adına çok önemli kazanımları da ilimizle buluştururdu” dedi.

Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi Sayın Şeref Malkoç, Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu Dicle Üniversitesi'nde düzenlenen "Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler" konulu konferansa katıldı. Konferansta, Dicle Üniversitesi Senatosu’nun aldığı kararla Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi Sayın Şeref Malkoç’a fahri doktora unvanı verildi. Konferasa Sayın Malkoç ve Sayın Güzeloğlu’nun yanı sıra Dışişleri Bakanlığı Diyarbakır Temsilcisi İbrahim Mete Yağlı, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, adli ve mülki erkan, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan konferansın açılış konuşmasını Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, üniversite yapılan çalışmalar ve düzenlenen etkinlikler hakkında bilgilendirmeler yaptı. Gül, Sayın Güzeloğlu’na üniversitedeki çalışmalara verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti.

‘Dicle Üniversitemiz ilimizi geleceğe taşıma adına en önemli kurumsal yapımız’

Katılımcıları selamlayarak ve Sayın Malkoç’a verilen fahri doktora unvanının önemine dikkat çekerek konuşmasına başlayan Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, “Üniversitelerin içinde bulundukları şehirleri ve çevreleri taşıyıcı geliştirici ve şüphesiz kalkınmaya yöneltici misyonlarının vazgeçilmez olduğu gerçeğinden hareketle Dicle Üniversitemizin de ilimizi geleceğe taşıma adına en önemli kurumsal yapımız, bir zenginliğimiz olduğunu düşünüyorum. Üniversite sadece bilimin öğretildiği değil aynı zamanda bilimsel bilginin hayata hayatla birlikte gelişime taşındığı bir anlamda değer yaratan çevresini kalkındıran ve geliştiren bir merkez konumunu işaret eder. Şüphesiz yerelden evrensele uzanan bakışta bilgi üretimi bugün en önemli alan ve rekabete en yoğun olan konudur. Bilgi çağında bilimsel bilgiye sahip olanlar gelişmeye ve kalkınmanın yönünü belirleyen bu anlamda gücü elinde bulunduranlardır. Yani etkileyenlerdir etkilenenler değil, belirleyenlerdir belirlenenler değil. Göreve başladığımız günden itibaren Dicle Üniversitesi’nin bu anlamda kentimizin gelişmesinde belirleyici bir merkezi olmasında çok güçlü ve değerli olan akademi kadrosunun gelişme ve kalkınma bütün plan ve süreçlerine katılmasında özel bir önem verdik. Ortaya konulan çalışma ve çabalar ilin bugün hakikaten gelişmesi adına çok önemli kazanımları da ilimizle buluştururdu.

‘Diyarbakır Türkiye’nin geleceğe taşıyıcı merkezlerinden biri olacaktır’

2023 hedefine doğru giderken Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Diyarbakır’ın tarihsel geçmişinden aldığı bir güçle sahip olduğu Türkiye’nin geleceğinde 2023 Hedeflemesinde en belirleyici ilk on ili arasında yer almasını ve bunun ötesinde uluslararasılaşma sürecinde Diyarbakır’ı ve Türkiye’yi çevre ülkelerle bütünleştirici bir ekonomiyi sosyal ve ticari merkez olma hedefine doğru kararlılıkla yol alıyoruz. Özellikle yeni kurulan İl Yenilikçilik Platformundan başlayarak Teknopark Akropark gibi bilimin üretime konu olması ve özellikle bilime dayalı gelişmenin planlanmasında tartışmasız bölgenin merkezi olan Diyarbakır, inşallah bu süreçte Türkiye’nin de geleceğe taşıyıcı merkezlerinden biri olacaktır. Bugün Dicle Üniversitesi’nin bu süre içinde çok anlamlı bir buluşmayı da gerçekleştirmenin aynı zamanda mutluluğunu yaşıyoruz. Gerçekten benim tanımaktan ve abi diye hitap etmekten büyük bir mutluluk duyduğum Türk Siyasal hayatında çok önemli büyük hizmetleri olan ama son dönem itibari ile milletle devlet arasında çok önemli bir kurumsal yapı olan Başdenetçilik gibi bir yandan da milletin hakkını ve hukukunu koruyan gözeten bir anlamda talep dilek isteklerini karar vericilerine ulaştırarak sıkıntıların giderilmesinde çok önemli bir değer yaratan, süreçte çok önemli katkılarıyla temayüz eden Şeref Malkoç Beyefendiye Üniversitemiz Senatosu çok yerinde bir kararla fahri doktora unvanı tevcih ediyor. Bu kararı ve bu gerçekten iradeyi sergiledikleri için değerli Rektörümüzü ve Senatoyu içtenlikle tebrik ediyorum” dedi.

Malkoç’a fahri doktora unvanı verildi

Güzeloğlu’nun konuşmasının ardından Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül tarafından Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi Sayın Şeref Malkoç’a cüppe giydirilerek fahri doktora unvanı takdim edildi. Malkoç, unvan takdiminin ardından söz alarak, adalet, ombudsmanlık ve üniversiteler hakkında bir konuşma gerçekleştirdi. Türkiye’de hukuk alanında geçmişte yaşanan sorunları anlatan Malkoç, son yıllarda hukuk alanında kat edilen olumlu gelişmeleri anlattı. Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun önemini de anlatarak, vatandaşların kurumlara yönelik tüm sorunlarını Kamu Denetçiliği Kurumu üzerinden kısa bir süre çözebileceğinin altını çizdi. Malkoç, Dicle Üniversitesi Rektörü ve Senatosu’na verilen fahri doktora unvanın dolayı teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Resim Galerisi