Güzeloğlu: Kooperatiflere Temel Destekleri ve Katkıları Vermeye Hazırız

Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu’nun talimatıyla başlatılan ve mahallelerdeki birçok sorunun çözülmesini sağlayan ‘Muhtar Saati’ uygulamasının 18’incisi kentteki bitkisel ve hayvansal kooperatifler gündemi ile gerçekleşti.

Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu’nun talimatıyla mahallelerde sorunların birinci ağızdan iletilerek çözüme kavuşturulması amacıyla başlatılan ‘Muhtar Saati’ uygulamasının 18’incisi gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya, Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhsin Eryılmaz, DİSKİ Genel Müdür V. Dr. Ahmet Naci Helvacı, Devlet Su İşleri 10. Bölge Müdürü Veysi Kanat, Karayolları 9. Bölge Müdürü Ökkeş Ceylan, kamu kurum müdürleri, Büyükşehir Belediyesi ve DİSKİ Genel Müdürlüğü daire başkanları ile çok sayıda muhtar katıldı.

‘İçte ve dışta bütün hıyanet zincirlerine karşı mücadele sürecek’

İdlib’te şehit düşen askerleri anarak sözlerine başlayan Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, “Sözlerimin başında Bahar Kalkanı Harekatı’nda Türkiye’nin güvenliği, milletin ve devletin bekası için kahramanca orada mücadele ederken şehit düşen, bugün de iki yeni şehitle Şehitler Tepesinde ölümsüzlüğe erişen bütün şehitlerimizi rahmetle minnetle anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun inşallah. Gazilerimize de Rabbim sağlık versin. Orada büyük bir mücadele veriliyor, haine yedi düvele karşı. Millet büyük bir bağımsızlık mücadelesi sergiliyor. Bilin ki ihanet neredeyse Türkiye Cumhuriyeti Devleti onun karşısında hamdolsun duracak bir kararlılığı temsil ediyor. İçte ve dışta bütün hıyanet zincirlerine karşı bu mücadele sürecek. Son silahlı teröristin yok edilmesine, ihaneti destekleyen son kurum ve kuruluşun etkisiz hale getirilmesine kadar bu mücadelemizi sürdüreceğiz Allah’ın izniyle. Rabbim ordumuzu, devletimizi muzaffer eylesin” dedi. ,

‘Geçmişte kooperatiflere çok ciddi kaynaklar ayırdık’

İlçelerde de muhtar toplantılarının sürdüğünü hatırlatan Güzeloğlu, sorunların çoğunu aştıklarını ve artık kentin gündeminde aş, iş kazanç konularını ele almaya başladıklarını kaydetti. Güzeloğlu, toplantıda kentte önemli bir sorun olan kooperatiflere yönelik çalışmaları çözüme kavuşturmayı amaçladıklarını belirterek şunları söyledi: “Tarım altyapısında ve kırsal kalkınma bağlamında özellikle ilin genelinde sertifikalı tohum dağıttık. Eğil’de organik tarımda çok ciddi katkılar sağladık. Öte yandan Kulp bölgesi için İpek Böcekçiliği üzerinden bir destek sağladık. Koyun keçi birliklerimize çok ciddi kaynaklar sağladık. Yani 10 milyonu aşkın doğrudan bir kaynak desteği sağladık ki bu çarpan etkisiyle bize daha fazla dönecek. Özellikle kooperatifleri önemsiyoruz. İl genelinde maalesef birçok alanda olduğu gibi kötü yönetilmiş bir kooperatif geçmişi var. Biz buralara çok ciddi kaynak ayırdık geçmişte. Maddi destek sağladık, hayvan verdik, araç verdik. Bugün gidiyorsun çoğunda başarısız bir model. Başarılı modeller var yüzleri gülüyor başarılı ama başaramayanlar ve yönetemeyenler var. Kooperatif demek, giderlere bizim katkımız demek, maliyetlerin düşmesi demek, üretilen ürünlerin yüksek fiyata piyasa ve pazarda satılması demek, iş demek aş demek. Ama gel gör ki üretim maliyetleri yüksek oluyor, üretilen ürünler pazarlara ulaşamıyor. Üretilen ürünler pazara ulaşsa da marka olmadığı için değerini bulamıyor. Bunu değiştirmek elimizde. Biz temel destekleri ve katkıları vermeye hazırız ama model sahiplenilen bir model olmalı. Bir kooperatif başarısız olduğu zaman hepimizle ilgili. Giden milletin parası. Bugünkü gündemimiz bitkisel ve hayvansal kooperatifler ve bu seneden itibaren Büyükşehir’de yapacağımız hizmetler.”

Konuşmanın ardından Güzeloğlu, kooperatiflere yönelik yapılacak çalışmaları muhtarlarla paylaştı. Muhtarlar ise başta kooperatifçilik olmak üzere mahallelerinde yaşadıkları sorunları ve taleplerini Güzeloğlu’na ilettiler.

Resim Galerisi