Dünya Kadınlar Günü Düzenlenen Etkinliklerle Kutlandı

Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu ile eşi Sayın Ayşe Güzeloğlu, Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyemizin ev sahipliğinde gerçekleşen 8 Mart Dünya Kadınlar günü etkinliğine katıldı.

Dünya’da her yıl 8 Mart'ta kutlanan “Dünya Kadınlar Günü” Diyarbakır’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyemizin ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlik, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezinde yapıldı. Katılımcıların Kültür ve Kongre Merkezinin girişinde menekşelerle karşılandığı etkinliğe Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu ile eşi Sayın Ayşe Güzeloğlu'nun yanı sıra önceki dönem Bakanımız M. Mehdi Eker, Diyarbakır Milletvekilleri Oya Eronat ile Ebubekir Bal ve eşi, Dışişleri Bakanlığı Diyarbakır Temsilcisi Büyükelçi İbrahim Mete Yağlı ve eşi, Vali Yardımcısı Zerrin Çay Beşikçi, Sur Kaymakamı ve Sur Belediye Başkan V. Abdullah Çiftçi ve eşi, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Erdem ve eşi, İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman ve eşi, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhsin Eryılmaz, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, Hani Belediye Başkanı İbrahim Lale ve eşi, Ak Parti İl Başkanı Süleyman Serdar Budak, MHP İl Başkanı Cihan Kayaalp, Şehit aileleri, evlat nöbeti tutan Diyarbakır anneleri ile çok sayıda kadın katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından etkinlik, Kuran-î Kerim Tilavetiyle başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Hanımefendi Emine Erdoğan’ın kadınlara yönelik çalışmalarından derlenen sinevizyon gösterisi izlendi. Vali Yardımcısı Zerrin Çay Beşikçi’nin konuşmasının ardından Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, katılımcılara hitap etti.

'Kadın her zaman başımızın tacı oldu'

Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak konuşmasına başlayan Güzeloğlu, şehit annelerine, evlat nöbeti tutan Diyarbakır annelerine, savaştan kaçan Dünya’nın görmezden geldiği mülteci kadınlara selam gönderdi. Konuşmasında kadınların insanların hayatındaki merkezi konumuna dikkat çeken Güzeloğlu, “İnancımızın ahlakımızın töremizin ve geleneğimizin bize emrettiği şekilde kadını tüm sığınaklarımızın ve başvuracağımız, kucağında huzuru, imanı bulacağımız bir merkez olarak gördük. Kadın ve ana tüm sığınaklarımızın merkezi oldu, ana kucağı, ana beşiği Anadolu kadın anne oldu. Kadın gelişmenin, kalkınmanın, huzurun ve güvenin sağlayıcısı oldu. İnancımızda eli öpülesi, cennet kapılarını açan anne oldu, eş oldu, kardeş oldu. Ama her zaman ve her dem başımızın tacı oldu” dedi.

'Okuma yazma kampanyasında Diyarbakır birincisi oldu'

Kadınların hayatın her alanında güçlü kılmak, başta eğitim ve sağlık olmak üzere güçlü ve güvenli kılmak adına birçok adımın atıldığını kaydeden Güzeloğlu, “Özellikle 2002'den bu yana Cumhurbaşkanımızın ve değerli eşleri hanımefendinin önderliğinde bir büyük değişim ve dönüşüm gerçekleşti. Okuma yazma kurslarından başlayarak, 'Haydi Kızlar Okula' diyerek, kadının sağlık eğitim ve özgüven noktasında bir büyük destek ve katkıyla toplumsal hayatın her alanında hissedilir bir aşamaya gelmesi sağlanmış oldu. Bizlerde Diyarbakır’da bu düsturla sizlerin yani değerli kadınlarımızın Aile Destek Merkezlerinden başlayarak Hayatın her alanında önce mutlu olması hayata dokunması güçlü ve güvenli olması adına bir büyük çabanın içerisindeyiz. Bugün memnuniyetle ifade etmek istiyorum ki Hanımefendinin başlattığı okuma yazma kampanyasında özellikle kadınlarımızın katkısıyla Türkiye birincisi il Diyarbakır oldu” ifadelerini kullandı.

'Diyarbakır bütün kadın ve sosyal hareketlerin öncüsü ve birincisi olacak'

Hem ADEM’lerin hem de kursiyerin sayısında Diyarbakır’ın büyük bir başarının adı olduğunu belirten Güzeloğlu, “Biliyorum ki sizler özellikle Bu tip sosyal hayatta bugüne kadar eksik kalan yanlarda bir büyük beklenti içindesiniz; ben de 8 Mart'ta bu sözü sizlere veriyorum. Sizlerin hayata katılması güçlü ve güvenli olması adına Cumhurbaşkanımızın emirleri ve Emine Erdoğan hanımefendinin himayeleriyle Diyarbakır bütün kadın ve sosyal hareketlerin öncüsü ve birincisi il olacak inşallah. Ben, burada olan olmayan bütün kadınlarımızın, annelerimizin, eşlerimizin, kardeşlerimizin 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Daha sonra kürsüye gelen önceki dönem Bakanımız M. Mehdi Eker, Hükümetin özellikle şiddete uğrayan kadınlarla ilgili yaptığı çalışmalara değindi. Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat ise Valilik ve Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğine katılımlarından dolayı salondaki kadınlara teşekkür etti.

Etkinlik, kadınlara çiçek verilmesi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

 

Resim Galerisi