Büyükşehir Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesi imzalandı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile DİSK 1 Nolu Genel İş Sendikası arasında kadrolu işçileri kapsayan, 2020-2021 yılını içeren Toplu İş Sözleşmesi düzenlenen törenle (TİS) imzalandı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile DİSK 1 Nolu Genel İş Sendikası arasında kadrolu işçileri kapsayan, 2020-2021 yılını içeren Toplu İş Sözleşmesi düzenlenen törenle imzalandı. Yapı Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı Makine İkmal Müdürlüğü Merkez Atölyesi’nde gerçekleşen imza törenine Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhsin Eryılmaz, İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, sendika temsilcileri, Büyükşehir Belediyesi daire başkanları ile işçiler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konuşan DİSK 1 Nolu Genel İş Şube Başkanı Kamuran Taş, toplu iş sözleşmesinin gerçekleşmesindeki katkılarından dolayı Sayın Güzeloğlu’na teşekkür etti.

‘İmzalanan sözleşme kentte hizmet olarak dönecek’

Belediye de görev yapan tüm işçilerle 2020-2021 toplu iş sözleşmesini imzalamanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek konuşmasına başlayan Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, yapılan sözleşmenin kentte hizmet olarak döneceğinden dolayı hayırlı olması dileğinde bulundu. İşçinin alının teri kurumadan hakkının verilmesi gerektiğine işaret eden Sayın Güzeloğlu, hakkı verilen ve mutlu olan işçide işinin hakkını vereceğini belirtti. Tüm çabalarının ve amaçlarının bu kentte hizmet etmek olduğuna değinen Sayın Güzeloğlu, bu temelde gece gündüz çalıştıklarını söyledi. Emanet edilen yetim, millet ve devlet hakkını hizmete dönüştürmek istediklerini dile getiren Sayın Güzeloğlu, geriye dönüp baktıklarında büyük bir başarı elde ettiklerini hizmet olarak her geçen gün daha iyiye gittiklerini, bu başarıda işçilerin payının unutulmaması gerektiğini kaydetti.

‘2 yıl içinde kentin yol sorunu kalmayacak’

Diyarbakır’ın hizmet beklediğini ve hizmetti hak ettiğini belirten Sayın Güzeloğlu, “Diyarbakır terör örgütü ihanetinin kaybettirdiği yılları ve zamanı kapatmak istiyor. Her hafta yaklaşık 300-400 muhtarımızla bir araya geliyoruz. 1047 mahallenin seçilmiş muhtarları dertleriyle geliyor bize. 50 yılın birikmiş hala temel meseleleriyle geliyorlar. Yol, kanalizasyon ve altyapı sıkıntılarıyla geliyor muhtarlarımız. Bu meseleleri çoktan geride bırakmamız gerekiyordu. Çok daha güzel ve farklı hizmetleri konuşmamız lazımdı. Ama ne yazık ki yıllar boyu emanet edilen kaynakları ve imkânları millete değil ihanete aktaranlar bu milletin öz evlatlarını bu hizmetlerden mahrum ettiler. Şimdi biz tüm bu olumsuzlukları gidermenin ve gündemden düşürmenin gayreti içerisindeyiz. Bu yıl kamuoyuna açıkladığımız yatırımlar Türkiye’nin bütün belediyeleriyle kıyaslandığında en fazla yatırımı yapan biz olduk. 2 yıl içinde kentin yol sorununu sizlerin gayretiyle gündemden çıkarıp bitireceğiz. 2 bin 500 km’lik yol yapımıyla Diyarbakır’ı bu meselenin dışına çıkarıyoruz. Yapılan yollar 1 ya da 2 yıllık değil ömürlük olacak. Sizin alın teriniz, teknolojinin desteği ve akıllı bir yönetim stratejisiyle yapılan yol yol olacak” dedi.

‘Yeni araç ve makine parkı inşa edeceğiz’

Kentin hizmet beklediğini bunu sağlamak amacıyla araç ve makine parkını yenileyeceklerini dile getiren Sayın Güzeloğlu, Türkiye’de en yeni araç ve makine parkını inşa edeceklerini ifade etti. Yaklaşık 40 milyon TL’yi aşan bir harcamayla eski ve verimsiz makineleri tasfiye edeceklerini yerine yeni araçları alacaklarına değinen Sayın Güzeloğlu, bu çalışmayı da kısa sürede tamamlayacaklarını belirtti.

‘İşçi çocuklarının eğitimi için ekonomik haklar verildi’

Bütçeyi oluştururken çalışanın emeğini vermek en temel prensipleri olduğuna vurgu yapan Sayın Güzeloğlu, çocukların en iyi şekilde eğitim almalarını önemsediklerini bu sebeple daha önceki toplu iş sözleşmelerinde yer alamayan eğitim alanında işçilere yeni ekonomik haklar verdiklerini ifade etti.

‘ASELSAN ile yapılan anlaşmayla kentte yaşam kalitesi artacak’

Diyarbakır’da 81 ilde olmayan örnek bir çalışmayı başlattıklarına dikkat çeken Sayın Güzeloğlu, bu çalışmayı ASELSAN ile gerçekleştireceklerini kaydetti. Diyarbakır’ın akıllı şehir denilen teknolojiyi, bilgiyi altyapıdan başlayarak hayatı kolaya götürecek bir anlaşmaya imza atıklarını vurgulayan Sayın Güzeloğlu, bu anlaşmanın kentte yakıştığını çünkü kentin 10 bin yıllık bir geçmişinin bulunduğunu ve 33 medeniyete ev sahipliği yaptığını dile getirdi. Yapılan anlaşmayla kentte yaşam kalitesinin artacağını ve burada yaşamanın bir ayrıcalık olacağına değinen Sayın Güzeloğlu, sosyal haklara dokunan çalışmaların devam edeceklerini söyledi.

‘Kentin çöp sorununu çözeceğiz’

2020 yılı olmasına rağmen kentin hala çöp sorununun çözülmediğini hatırlatan Sayın Güzeloğlu, “ Şuan Keşiştepe’de 7 milyon tonu aşkın çöp var. Bütün büyükşehirler hatta büyük ölçekte küçük ilçeler bu meseleyi aştı. Kentte günlük toplanan yaklaşık 1700-1800 ton çöp Karacadağ Keşiştepe’ye dökülüyor. Bu çöpler her esen rüzgarda hastalık yayıyor. Çocuklarımız için sağlıksız bir yapı var. Bu sorunları sizlerle birlikte aşacağız” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından toplu iş sözleşmesi Sayın Güzeloğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhsin Eryılmaz ve sendika temsilcilerinin arasında imzalandı. Tören toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Yeni sözleşmeyle işçilere yemek ücreti ödenecek

651 kadrolu işçiyi kapsayan yeni sözleşmede, personel yılın ilk 6 ayı için yüzde 4 diğer 6 ay için yüzde 4 olmak üzere toplam yüzde 8 zam almaya hak kazanacak. Yeni sözleşmede işçilere her hizmet yılı içinde 40 kuruş kıdem artışı yapıldı. Daha önceki sözleşmede yer almayan yemek yardımı için işçilere 300 TL aylık ücret ödenecek. Yeni sözleşmede bayram ikramiyesi 755 TL’den 850 TL’ye çıkarılırken çocuğu açık öğretimde okuyan işçilere yıllık 200 TL yardım parası verilecek. Daha önce anaokulu ve ilkokulda öğrenim gören işçi çocuklarına aylık 27 TL verilirken yeni sözleşmede 30 TL, ortaokulda okuyanlar 33 TL’den 50 TL’ye, lisede 33 TL olan yardım parası 50 TL’ye, üniversite okuyan işçi çocuklarının aylığı da 42 TL’den 100 TL’ye yükseltildi. Yeni sözleşmede iş riski pirimi 170 TL’den 200 TL’ye yükseltildi.

 

Resim Galerisi