Güzeloğlu’ndan Diyarbakır'ın Fethini Kutlama Mesajı

 Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu’nun Diyarbakır’ın Fethini Kutlama Mesajı

Bugün, Anadolu’nun İslamla şereflenmesinin yolunu açan, Peygamberler ve Sahabeler şehri Diyarbakır’ımızın fethinin 1381. yıldönümünü kutlamaktayız.

Bereketli topraklarıyla tarihi boyunca nice medeniyetlerin beşiği ve merkezi konumda bulunan Diyarbakır, 639 yılında, Sahabe-i Kiramdan Iyaz Bin Ganem (RA) komutasındaki İslam orduları tarafından feth edilmiş ve Anadolu’nun İslam’la şereflenen ilk beldesi ve açılan kapısı olmuştur.

Fethin gerçekleştiği 27 Mayıs 639 tarihinden bugüne 1381 yıldır ezanın dinmediği Diyarbakır; ilimin, irfanın ve kültürün merkezi olarak, her daim bu değerleri yaşayan ve yaşatan bir şehir olmuştur.

Büyük İslam komutanlarından Halid Bin Velid’in oğlu Süleyman Bin Halid ve 26 sahabenin fetih sırasında şehit düştüğü bu topraklar, Eğil İlçemizdeki Hz. Zülkifl ve Hz. Elyesa peygamberlerin kabirleri,

yüzlerce Sahabe ve Hak Dostu Gönül Erlerinin manevi sahipliği ile bugün de gelecekte de İslam’ın bayrak taşıyıcısı şehirlerinden biri olmaya devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, fethi gerçekleştiren ve şehadete eren Sahabe-i Kiramı ve fethin kahramanlarını rahmetle anıyorum. Ruhları şad, makamları cennet olsun.

 

Hasan Basri Güzeloğlu

Diyarbakır Valisi

Büyükşehir Belediye Başkan V.