Sayın Güzeloğlu: “Tüm İmkânları Eğitime Tahsis Edeceğiz”

Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı başlangıcında ders başı yapacak 17 ilçenin ilçe ve okul müdürlerine hitaben yaptığı konuşmada, “Bu sene gerek Valiliğin gerekse Büyükşehir Belediyesi'nin tüm imkânlarını eğitime tahsis edeceğiz.” dedi.

 

Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı başlangıcında ders başı yapacak 17 ilçenin ilçe ve okul müdürleriyle bir araya geldi.

 

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezinde yapılan programa, Sayın Güzeloğlu’nun yanı sıra Milli Eğitim camiası, askeri ve mülki erkan, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve 17 ilçenin müdürleri katıldı.

 

Eğitim Öğretim yılının sorunsuz geçmesi amacıyla yapılan programda, Sayın Güzeloğlu, eğitim alanında yapılacak çalışmaları anlattı.

 

Eğitim bireyden topluma ve bütün beklentilere dönük en temel belirleyici, etkileyici ve yönlendirici  hizmet alanı olduğunu belirten Sayın Güzeloğlu, “Eğitim bir toplumu değiştiren, dönüştüren ve geliştiren en önemli uğraş alanımız. Şüphesiz bilenler ve bilmeyenlerin bir olmadığı düsturuna inanan bir inanç olarak bir harf öğretene 40 yıl köle olacağım diyerek öğretmeyi ve öğrenmeyi kutsayan bir anlayışa bağlı olarak ve akıl temelinde, bilimin ışığında geleceği hep bu bakışa sahip olanların kurgulayacağına ve oluşturacağına inanarak yolumuza devam ediyoruz. “ dedi. 

Eğitim, bireyin değişiminden toplumun değişimine kadar en önemli uğraş ve sorumluluk alanı olarak meseleye baktıklarını aktaran Sayın Güzeloğlu, şöyle konuştu:

"Şüphesiz ki bilgi toplumunun temelindeki eğitim de her bir birey ama özellikle çocuklarımızdan başlayarak bu değişim ve dönüşüm sürecini hazırlamanın sorumluluğunu hissediyoruz. Bunu sadece bir kamu görevi olarak değil, yaşadığımız topluma karşı bir insani ve sosyal sorumluluk olarak da görmemiz gerektiğini ifade ediyoruz. Şüphesiz çocuklar ve gençler, gelecekteki mutlu ve güvenli, kalkınmış ve gelişmiş bir toplum olarak en öncelikli hem eğitim anlamında hem de gelecek adına güvencemiz, aynı zamanda zenginliğimizdir. Bu kenti hissetmek lazım, bu kentin zenginliklerine, derinliklerine, tarihten bugüne getirdikleri birikimlere dokunmak ve onlar üzerinde bir kent tasavvuru oluşturmak lazım.”

 

Diyarbakır’ın önemine vurgu yapan Sayın Güzeloğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği mührü olan, kardeşliği tesis etmiş her dem ve her dönem ihanet şebekesi ve terör örgütlerinin yapmak istediğini icabet etmemesine rağmen son 40 yılda yapmak istediklerine karşı durmasına rağmen oluşturmak istediği bütün olumsuz imajlara rağmen bir arada yaşamanın adıdır Diyarbakır ve bunun tavrıdır Diyarbakır…” dedi.

 

Çocuklarımızın ve geleceğimizin bu değerler üzerinde gelişen bir kentlilik ve Diyarbakır ili içinde kendine güvenen,kentine güvenen,milli manevi değerlerini özümseyen, evrensel değerleri şüphesiz ki rekabet edebilen bir duruşta yetiştirmenin bu anlamdaki adının eğitim olduğunu belirten Sayın Güzeloğlu, şöyle konuştu:

 

“Bunu yapmak zor değil.Bu sizin elinizde. Biz fiziksel teknolojik ve altyapıyı hangi düzeyde sağlarsak sağlayalım bu amaç ve hedef sizin gerçekleştirmeniz de. Bunu isterken size bağlı ve sizin sorumluluğunuzdaki çocuklarımız adına isterken aslında sizin çocuklarınız için de istiyoruz.Bu ülkenin her köşesinde ki çocuklar için istiyoruz. Bilimde, sanatta, tarihte, sporda, kültürde bu ülkenin hak ettiği yere en kısa sürede gelmesi adına istiyoruz.Kardeşliğin ve birlik ve beraberliğin ilelebet sürmesi adına istiyoruz. Bugün artık göğsümüzü kabartan ama daha fazlasına yapacağımıza inandığımız spordan kültüre her alanda bu büyük ülkenin çocuklarının önünü açmak adına istiyoruz. Sizlerde bu ülkenin çocuklarısınız, insanlarsınız.Her birinizin katkısı bu değer paydasını çoğaltacak.Her birinizin çabası bizim ve hepimizin ortak hedefi olan geleceğe daha hızlı taşıyacak. Bu açıdan da biz okul müdürlerimizi bir uçbeyi olarak, kurum taşıyıcısı en uçtaki bizim adımıza sorumluluk alan katkı koyan değerli bir çalışma arkadaşı olarak ele alacağız.”

 

 

“Bu sene gerek Valiliğin gerekse Büyükşehir Belediyesi'nin tüm imkânlarını eğitime tahsis edeceğiz”

 

Eğitimin gelişmesi için devletin tüm imkanlarını kullanmaya gayret edeceklerini belirten Sayın Güzeloğlu, şöyle konuştu: 

 

“Maddi anlamda bu sene gerek Valiliğin gerekse Büyükşehir Belediyesi'nin tüm imkânlarını eğitime tahsis edeceğiz. Gerideki yıllarda çeşitli nedenlerle ihmal edilen, yapılamayan deneme, sınav, çalışma, egzersiz bütün bunlara çok odaklanacağız. Diyarbakır'da sizlerin okulu sadece ders verilen ve ders saatlerinde kullanılan değil, geçtiğimiz birçok ilde gerçekleştirdiğimiz gibi daha öncelerde de söyledim yaşanılan bir alan bir nevi rehberlik merkezi, bir danışma merkezi, aileleriyle birlikte bir buluşma merkezi, sosyal ve toplumsal dönüşümde değerlerin taşıyıcısı olduğu bir merkez konumuna getirmenizi istiyoruz. Çocuklar adına o çevredeki mahalle yerleşim adına bu anlamda bir başvuru merkezi bir sorun çözme merkezi eğitimden başlayarak geleceğe doğru güven duyma merkezi olmasını istiyoruz. Bu anlamda okulları 24 saat mümkün olan en fazla açık tutmanızı,imkânlar maddi destekler noktasında ilçe kaymakamlıkları, il müdürlüklerimiz aracılığıyla koordine ederek o eksiklikleri giderek bizim vatandaşımıza dokunduğumuz bir yer olmasını istiyoruz. “    

“Anneler, haykırışı seslendiriyor”

 

HDP İl Başkanlığı önünde çocukları için oturma eylemi yapan annelere değinen Sayın Güzeloğlu, şöyle konuştu: 

 

“Anaların yürekleri, öldürülen evlatların sonrasındaki diğer evlatlarınn da aynı yola gitmesin diye feryat ediyor. Anne duyarlılığıyla, anne sıcaklığı ile sınırsız bir doğrudan tavır ve tutum almayla, bütün çocukların annelerinin adına belki bir haykırışı seslendiriyor. Daha bir müddet önce bir evladı daha kandırılarak götürülen o çocuğun acısı be ölen çocuğunu acısı varken, ikinci ve üçüncü çocuklarına kast edenleri tasarrufu eden bu ihanet ve terör anlayışını o yürekte halen devam eden o tavrı ve duruşuyla karşılamak istiyorum. Bu süreçte Sizlerde bu yanlışın önünde ihanetin gençlerimizin ve  çocuklarımızın ölüme ve yok oluşa götürmüşsün önünde en büyük güvencemiz olacaksınız en büyük duruşu sergileyecek ve her bir çocuğu asla ve katiyen bu ihanet düşüncesinin ve uzantılarının asla ve asla insafına terk etmeyeceksiniz. Diyarbakır artık bunu istiyor Diyarbakırlı artık bunu bekliyor. Her bir vatandaşın huzur ve güven içerisinde kalkınan ve gelişen bir şehirden her birisi evladına iyi bir gelecek istiyor.

Bunu sağlamak Şüphesiz ki sizin ve bizim elimizdedir. Her bir çocuğu merkezi alarak İki buçuk üç yıldan Liceli çocuklarımız Avrupa da  atletizmde şampiyon oldu ,Diyarbakır'ın çocukları ilk sıralarda başladı satrançtan kültüre her alanda başarı örnekleri hepinizin emi ile geldiler bu noktada altını çizerek gerideki görev süremiz de okuma yazma seferberliği de Türkiye birinciliği Yeşilay'ın bağımlılıkla yaptığı mücadelede en fazla Eser sağlayan il birinciliği ve benzeri TÜBİTAK dahil tüm alanlarda koyduğunuz çaba ve bir sizlere ve sizlerin şahsında tüm öğretmenlere teşekkürlerimi sunuyorum Sağ olun var olun.”

 

“Bağış ve benzeri adlarla çocukların ve ailelerin mağdur edilmesine müsamahamız yok”

 

Aileri ve çocukları mağdur edecek her şeye karşı tedbir aldıklarını belirten Sayın Güzeloğlu, şöyle konuştu:

 

Bütün konular bu anlamda bu seneki değişim ve dönüşüm çabanıza sizlerle birlikte olacak Bunu net söylüyorum . Her bir okul müdürümüzün temel eksikliğinde biz yanında olacağız ama sakın ola ki özellikle ltını çiziyorum taşımadan kantini okulda bağış ve benzeri adlarla çocukların ve ailelerin mağdur edilmesini haksız 1 kuruşun bile masraf edilmesine gereksiz bir tek harcamanın bile yapılmasına karşı net söylüyorum. Burada hiçbir müsamahamız  yok aileyi anneyi babayı ve belli rencide edecek mağdur edecek hiçbir iş işin içinde Okulumuz olmayacaktır.  Onların bir tek bir tek sorumluluğu okumak ve çocuğu üzerinden eğitimine katkı koymak olacaktır diğer sıkıntılarınız varsa biz onların hepsini halledeceğiz. Ama ne olur geriden gelen alışkanlıkları varsa buna bağlı yaşanmışlıklar varsa bunların yaşanmasına izin vermeyeceksiniz .

Sayın Güzeloğlu, Yeni Eğitim ve Öğretim yılının hayırlı olması dileğinde bulundu.

 

 

 

 

Resim Galerisi