Havalimanı Yonca Kavşağı Peyzaj Düzenlemeleri Hakkında Basın Açıklaması

Havalimanı Yonca Kavşağı
Peyzaj Düzenlemeleri Hakkında Basın Açıklaması


      Bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarının gündeme taşıdığı; Havalimanı Kavşağı Peyzaj Düzenlemeleri kapsamında alana yerleştirilen maketlerle ilgili kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulmuştur.

Havalimanı Yonca Kavşağı’na yeni düzenlemeler kapsamında yerleştirilen maketlerle ilgili estetik eleştiriler yapılmıştır. Bu eleştiriler saygıyla karşılanmakta ve değerlendirilmektedir. 170 dönümlük alan içinde, fotoğraf detayı olmak üzere yerleştirilen maketler, çalışmalar tamamlandığında, manzaranın küçük bir parçası olacaktır. Çalışmaların tamamlanması ile birlikte nihai değerlendirme yapılacak, gerekmesi durumunda üzerlerinde tasarrufta bulunulacaktır.

 

     Bir takım çevreler, estetik eleştirileri dayanak tutarak, kamuoyunu yanıltıcı, kurumumuz hakkında istifham oluşturacak iddialarda bulunmaktadırlar. 170 dönümlük alanda; çevre düzenlemesi, ağaç dikimi, çim serimi, çalı ekimi, su depoları, drenaj sistemi için yapılan ihalenin tutarını, maketler için yapılan harcama şeklinde göstermektedirler.

 

     Diyarbakır Uluslararası Havalimanı Yonca Kavşağı Düzenleme ihalesi, 12 Kasım 2020’de “Havaalanı Yonca Kavşağı Peyzaj Düzenleme Yapım İşi” adıyla, canlı yayında gerçekleştirilmiştir. 15 firma ihaleye katılmıştır. 4 milyon 412 bin 835 lira olarak en düşük teklifi veren firma ile anlaşılmıştır. 170 dönümlük alandaki bütün çalışmalar, düzenlemeler, yatırımlar bu ihale kapsamında yapılmaktadır.

 

Kamuoyuna saygılarımızla...

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi