Büyükşehir Zabıta Koronavirüs denetimlerini sürdürüyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri, İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelge doğrultusunda toplu taşıma araçlarında Koronavirüs denetimi yapıtı.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen “Koronavirüs salgını” konulu ek genelge doğrultusunda, Türkiye genelinde Koronavirüs’ün bulaş riskinin azaltılması maksadıyla denetimler gerçekleştiriliyor. Denetimler kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri, Kayapınar ilçesinde taksi, minibüs, otobüs ve öğrenci servis araçlarına yönelik denetim yaptı.

Taksi, minibüs, otobüs ve öğrenci servis araçlarına yönelik yapılan denetimlerde Zabıta ekipleri durdurdukları araçları titizlikle denetledi. Fazla yolcu alan ve İçişleri Bakanlığı genelgesinde yazılan maddelere aykırı şekilde hareket eden araçlar hakkında cezai işlem uygulan Zabıta ekipleri, araç dezenfekte evraklarını incelediği araçlarda bulunan yolculara sosyal mesafenin korunması, maske takılması ve hijyen kurallarına uyulması konusunda uyarılarda bulundu.

İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelgede, hangi alanlarda denetim yapılacağı gün gün şu şekilde sıralandı. 20 Ekim’de şehir içi ve şehirler arası yolcu taşımacılığı yapılan her türlü toplu ulaşım araçları, okul servis araçları, havalimanı, gar, otogarlar; 21 Ekim’de organize sanayi bölgeleri başta olmak üzere toplu işçi çalıştırılan fabrika, işletme ile personel servisleri; 22 Ekim’de tanılı ya da temaslı olması nedeniyle izolasyona tabi tutulan kişiler; 23 Ekim’de AVM, cami ve mescitler, halı sahalar ve spor tesisleri; 24 Ekim’de kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park ve bahçeler, piknik alanları, pazar yerleri, sahiller; 25 Ekim’de berber, kuaför, güzellik merkezleri, internet kafe salon ve elektronik oyun yerleri, düğün ve nikah salonları ile lunapark ve tematik parklar denetlenecek.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, salgının yayılmasının önüne geçmek amacıyla kent genelinde denetimlerini genelge doğrultusunda sürdürecek.

Resim Galerisi