Diyarbakır’ın inanç destinasyonu Eğil’in çehresi güzelleşecek

Asur Kalesi ile Peygamber Kabirleri bin 800 metrelik yürüyüş yoluyla birbirine bağlanacak

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, barındırdığı tarihi ve turistik alanlar nedeniyle kentin inanç turizmi destinasyonu olan Eğil’in çehresini güzelleştirecek düzenleme çalışmaları başlıyor.

 

Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, kentin inanç turizmi merkezi olan Eğil’de Peygamber Kabirleri, Asur Kalesi ve Kral Mezarları’nın bulunduğu alanları, turistlerin daha rahat ziyaret edebilmelerini sağlamak için “Eğil Kalesi ve Peygamberler Kabirleri Çevre Düzenleme” projesi hazırladı.

 

Yürüyüş yolları led ışıklarla aydınlatılacak

 

Proje kapsamında, Asur Kalesi ile turistlerin inanç turizm açısından en çok ziyaret ettiği Peygamber Kabirleri bin 800 metrelik yürüyüş yoluyla birbirine bağlanacak. Zemin döşemesinde ahşap travers ve kiremit irmiği kullanılacak yürüyüş yolunun gece de estetik bir görüntüye kavuşması için led ışıklandırmayla aydınlatılacak.

 

Yerli ve yabancı turistlerin gidecekleri yönleri rahat bir şekilde bulmaları için 12 yönlendirme ve güzergâh tabelası yerleştirilecek. Çalışmalarda ilçenin tarihi dokusu ve doğasına zarar vermemek için ahşap çöp kovaları kullanılacak.

 

İhalesi yapıldı

 

Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı, “Eğil Kalesi ve Peygamberler Kabirleri Çevre Düzenleme” çalışmalarının ilk aşaması olan ihale işlemini bugün gerçekleştirdi. 9 firmanın katıldığı ihalede, yasal sürecinin tamamlanmasının ardından kentin inanç turizmi destinasyonu Eğil ilçesinde, çevre düzenleme çalışmaları başlayacak.

Resim Galerisi

Arama

Takvim'de ara

« Mayıs 2021 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31