Yaşlı ve Hasta Bakımı kurs kayıtları başladı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, yaşlılara bakım yapacak kalifiye eleman yetiştirmek amacıyla “Yaşlı ve Hasta Bakım” kursu açıyor.

 

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, yaşlı ve hasta vatandaşların sorunlarını gidermek ve onlara bakacak kalifiye eleman yetiştirmek amacıyla MEB sertifikalı ücretsiz “Yaşlı ve Hasta Bakımı Kursu” verecek.

Kayıt başvurularının www.dismek.org.tr adresinden online olarak yapılacak kurs, 18 Ekim’de dersler başlayacak. 160 saatlik eğitimi başarıyla tamamlayanlara Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifika verilecek.

Sınırlı sayıda kayıt alınacak kurstan 17-40 yaş arası adaylar faydalanabilecek.

Kursiyerler hasta ve yaşlı bakımını detaylı öğrenecek

Uygulamalı ve teorik bilgilerin verileceği Hasta ve Yaşlı Bakımı Kursu’nda katılımcılara profesyonel bilgi, beceri ve davranışlar kazandırılması amaçlanıyor.

Kursta; yaşlılığın tanımı ve özellikleri, yaşlıların rehabilitasyonu ve ihtiyaçları, yaşlıların günlük bakımı, hastanın gereksinimleri ve hijyen kuralları, hasta ünitesi ve hasta yatağı ile ilgili uygulamalar, yatak yarası tedavisi ve korunma yolları, sürgü, derece, nabız ve solunum, hastayı rahatlatma teknikleri ve kullanılan araçlar, hasta ve yaşlılarda beslenme, pansumanlar, kanamalar ve ilk yardım, suni teneffüs ve kalp masajı gibi çeşitli konular işlenecek.

Eğitim sonunda mesleğin gerektirdiği yeterlilikleri kazanan bireyler, hastane, huzurevi, bakımevi, rehabilitasyon merkezleri ve evlerde çalışma imkânı bulabilecek.