Karacadağ’ın eşsiz doğasını keşfetmeye davet

 

Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Karacadağ’da bisiklet turu ve “Lav Yolu” doğa yürüyüşü yapılacak.

Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin’in ortak varlığı olan Karacadağ’ın jeoparklar ağına dahil edilmesi için UNESCO’ya yapılan müracaatın ardından bölgenin bilinirliğinin artırılması amacıyla bisiklet turu ve “Lav Yolu” doğa yürüyüşü düzenlenecek.

Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin’den gelecek bisikletçiler, Çınar’a bağlı Ovabağ mahallesinden başlayıp Dişlibaşak mahallesi geçerek Şimşek mezrasındaki “Lav Yolu”na kadar 10 kilometrelik parkurda pedallarını Karacadağ için çevirecek.

Ardından Karacadağ'ın en son lavın püskürttüğü yer olduğu değerlendirilen yüzeyde lav akışına ait akıntı kırışıklıkları, lav dilleri, altında oluşan lav tünelleri ve eşsiz güzellikteki mağaraların bulunduğu alanda doğa yürüyüşü yapılacak.

Etkinlik, 24 Ekim Pazar günü saat 11.00’de Ovabağ’da başlayacak. Etkinliğe katılmak isteyen vatandaşlarşehrin belirli noktalarından alınarak toplu taşıma araçları ile alana götürülecek.

500 sporsever katılacak

Çınar Kaymakamı Sinem Büyüknalçacı, etkinlik alanında yaptığı açıklamada, bisiklet turu ve doğa yürüyüşünün Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin’den yaklaşık 500 sporseverin katılımıyla gerçekleştirileceğini söyledi.

Karacadağ’ın henüz keşfedilmiş gizemli bir alan olduğunu belirten Büyüknalçacı, şöyle konuştu:

“Buraya gelen doğa tutkunları keşfettikleri mağaralara kendi isimlerinin verilmesi için kaymakamlığımıza başvurabilirler. Biz buradaki etkinliğimize bisiklet, spor tutkunlarını, Diyarbakır tutkunlarını bekliyoruz, hepsini davet ediyoruz.  Tüm doğa ve spor severleri #lavyolubisikletturu hashtagine destek vermeye davet ediyoruz.”

Karacadağ

Akdeniz çevresinin en geniş taban alanına sahip volkanı olan Karacadağ, son faaliyetini 100 bin yıl önce gerçekleştirdi.

Düzlüklerde yarık püskürmesi şeklinde başlayarak ilk evrelerinde plato şeklinde yayılıp üst üste yığılarak kalkan şeklini alan Karacadağ, küçük ekseni 80 kilometre, büyük ekseni 120 kilometre olan 10 bin kilometrekarelik alana yayıldı, bazik karakteri nedeniyle çok yüksek koni oluşturmadı.

Yeryüzüne yaklaşık 1000, 1100 derece sıcaklıkla çıkan bazik volkanizmanın içindeki gazların basınç azalması nedeniyle lavlardan ayrılması ve lavların alt kısmında birbirini tutması tünel şeklinde bir yapı oluşturdu.

Karacadağ'daki lavların direkt dünya kabuğu altındaki astenosfer adı verilen tabakadan gelmesi nedeniyle diğer dağlardan farklılık gösterir. Karacadağ, bu özelliğiyle çok karakteristik bir kalkan yanardağdır.

Resim Galerisi