Türkiye’nin en büyük lojistik merkezi projesinde imzalar atıldı

Diyarbakır’ı Ortadoğu ve Orta Asya pazarına açacak olan “Diyarbakır Lojistik Merkezi” imza töreni yapıldı.

Ali Emiri Kongre Merkezinde düzenlenen törende konuşan Vali Münir Karaloğlu, proje çalışmalarının 2012’de başladığını söyledi.

Göreve başladığı andan itibaren çalışmaları hızlandırmak için yoğun çaba sarf ettiklerini belirten Karaloğlu, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından bölgenin fizibilitesi ile ilgili çalışmalarının bitmesiyle ihale aşamasının tamamlandığını aktaran Karaloğlu, 1 milyar 150 milyon liraya bedelle yapılan ihalenin şeffaf bir süreçle yönetildiğini kaydetti.

Pandemi sürecinde lojistiğin öneminin daha çok ortaya çıktığını aktaran Karaloğlu, tedarik zincirinin en kritik aşamasını lojistiğin oluşturduğunu ifade etti.

Lojistiğin üretim maliyetlerini etkilediğini belirten Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Şu anda dünya çok önemli mal sıkıntısı çekiyor. İşte her şeyde ciddi bir pahalılık var. Bunun temelinde yetersiz lojistik var. İngiltere'de petrol istasyonlarının önünde kuyruk var. İngiliz hükümetinin diyor ki, ben tanker bulup nakledemiyorum. Yani aslında lojistikten bahsediyor.”

Lojistik altyapısı güçlü ülkelerin rekabet bakımından diğer ülkelere avantaj sağlayacağını ifade eden Karaloğlu, şunları kaydetti:

“İnşallah Diyarbakır’da Türkiye'nin en büyük lojistik merkezlerinden birisini yaptığımız bu projeyi sağlıklı bir şekilde hayata geçirdiğimizde hem ülkemiz hem bölgemiz ve şehrimiz çok ciddi bir rekabet avantajı sağlayacak.”

Diyarbakır çok önemli ticaret yolları üzerinde

Projenin hem ülke hem de Diyarbakır için önemine dikkat çeken Karaloğlu, şunları aktardı:

“Diyarbakır çok önemli ticaret yolları üzerinde, hem Ortadoğu'ya hem Orta Asya coğrafyasına yakın. Oralara ticareti güçlü bir şehir karayolu, demiryolu ve havayolu güçlü bir destinasyon olan lojistik merkezimizin içerisinden tren yolu geçiyor. İnşallah tren yolu indirimi boşaltması olan depolar olacak. Bu bile Diyarbakır lojistik köy’ün farkını ortaya koymuş olacak.”

Diyarbakır’da işler iyi gidiyor

Lojistik merkezin tamamlanmasıyla birlikte hem ülke hem de şehir ekonomisine de çok ciddi katkıları olacağını ifade eden Karaloğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“İnşallah Diyarbakır'ın bu ve benzeri yatırımlarla hemen yanı başında tekstil kent çok hızla devam ediyor ki birbirini çok destekleyecek. Hemen diğer yanı başında organize sanayi bölgemiz çok hızla ilerliyor. Hemen yakınında Karacadağ organize sanayi bölgemiz büyüyor. Diyarbakır’da işler iyi gidiyor. İnşallah Diyarbakır'da yakalamış olduğumuz bu pozitif gündemi devam ettirdiğimiz sürece Diyarbakır'ın önü açık inşallah bu yaptığımız çalışmalarda bu pozitif gündemin güçlendirecek diyorum.”

Vali Karaloğlu, konuşmanın ardından ihaleyi alan firma ile sözleşmeyi imzaladı.

Lojistik Merkezi

Güneydoğu’da da bir ilk olacak olan Lojistik Merkez, 217 hektar üzerine kurularak Türkiye’nin en büyük lojistik üssü haline gelecek. Lojistik Merkezde 5 şeritli bir demiryolu terminali de yer alacak.

Demiryolu yanaşmalı 11 bin metrekarelik 16, demiryolu yanaşmasız 12 bin 500 metrekarelik 8,5 bin 600 metrekarelik 11, 2 bin 900 metrekarelik 23 depo yer alacağı merkezde, 161 bin 500 metrekarelik lisanslı depo silo alanı, demiryolu terminali, 700 araçlık tır parkı, akaryakıt istasyonu da bulunacak.

Lojistik Merkezin kurulması ile bölgenin en önemli ticaret yollarının kesişim noktalarında bulunan Diyarbakır’ın istihdamına da büyük oranda katkı sunması hedefleniyor.

Resim Galerisi

Arama

Takvim'de ara

« Haziran 2023 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30