“Keremke”nin yedinci sayısı çıktı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, hizmet ve yatırımlarının yer aldığı aylık haber bülteni “Keremke”nin yedinci sayısı çıktı.

Büyükşehir Belediyesi’nin, kent merkezi ve ilçelerdeki hizmetlerine yer verdiği aylık haber bülteni“Keremke”nin yedinci sayısı okuyucuyla buluştu.

Diyarbakırlılar, haber bültenine, dijital ortamda Büyükşehir Belediyesi’nin resmi web sitesinde, alış veriş merkezleri, toplu taşıma araçları, müzeler, gençlik ve kadın merkezleri ile millet kıraathanelerinden ulaşabilecek.

“Keremke” haber bülteni ayrıca belediye personeli aracılığıyla kentin işlek caddelerinde vatandaşlara ve esnafa ulaştırılacak.

“Vites Yükseltiyoruz”

Vali Münir Karaloğlu, “Keremke”nin yedinci sayısında kaleme aldığı “Vites Yükseltiyoruz” başlıklı yazısında 2022’nin şehre, ülkeye ve tüm insanlık için hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Başta Covid-19 salgını olmak üzere, çığ, deprem, sel, yangın ve kuraklık gibi pek çok olumsuzluğa rağmen 2021’de hizmet yolculuklarının çok verimli geçtiğini ifade eden Karaloğlu, yeni yılda vizyon projeleri şehre kazandırmanın heyecanını yaşadıklarını kaydetti.

Kente önemli hizmetleri kazandırdıklarını vurgulayan Karaloğlu, şunları aktardı:

“Kentimizin kronik hale gelen 50 yıllık vahşi çöp depolama sorununa neşter vurduk; Diyarbakır’ın asırlık geleceğini teminat altına alan Entegre Katı Atık Yönetimi EKAY projemizi hayata geçirdik.  Şehrimizin alt yapısını güçlendirmek adına çok büyük çözümler ürettik.”

Su ve Kanalizasyon sorununu çözmek adına büyük projeler yürüttüklerini kaydeden Karaloğlu, yazısına şöyle devam etti:

“21’de 21 büyük yatırım projemizle şehrimize can suyu olduk. Kanalizasyon hatlarımız ve arıtma tesislerimizin yanında, Diyarbakır’ımızın 2055 yılına kadar su sorununu çözüme kavuşturacak olan 2. Merhale İçme Suyu Hattımızın çalışmalarını başlattık. Yeni yılda musluklarımıza bereket, hanelerimize katkı sunmak amacıyla suya %16,5 indirim yaptık.”

Merkezden kırsala kilometrelerce yeni yol açtıklarını belirten Karaloğlu, yeni bulvar ve bağlantı yollarıyla ulaşımda büyük eksikliklerin giderildiğini aktardı.

Kentin kanayan yaralarından biri olan çarpık kentleşme ve kaçak yapılanmayı durdurduklarını belirten Karaloğlu, Benusen, Fiskaya, Dicle, Köşkler ve Kaynartepe mahallerinde kentsel dönüşüm çalışmalarını başlattıklarını dile getirdi.

Tarihi mirası ihya çalışmalarına ağırlık verdiklerini anımsatan Karaloğlu, Surlarda Diriliş Proje ile surların ihtişamını ortaya çıkardıklarını ve çıkarmaya devam edeceklerini ifade etti.

Şehirde yeşil alanları arttırmak için projeler geliştirdiklerini vurgulayan Karaloğlu, Dicle ile Diyarbakır’ı buluşturma projesi çerçevesinde, Dicle Park Vadi , Millet Bahçesi, Deve Geçidi mesire alanı çalışmalarının sürdüğünü, Kırklar Dağı’nın eteklerinde Fetih 1382 Hatıra Ormanının ilk etabını gerçekleştirdiklerini aktardı.

Uyanış Gençlik Projemizle çalışmaları kapsamında, Cumhuriyet tarihinin en büyük gençlik yatırım bütçesini Diyarbakır’a kazandırdıklarını belirten Karaloğlu, yazısında şunlara değindi:

“Selahaddin Eyyübi Uyanış Gençlik Kampı, Deve Geçidi Gençlik Kampı, Sur, Silvan ve Şehit Ali Gaffar Okan Akademi Liseleri gibi birçok tesise imza attık. Şehrimizin ülkemizin geleceği binlerce çocuğumuza, gencimize katkı sağladık. Fegiye Teyran Kültür Sanat Sezonumuz kapsamında gerçekleştirdiğimiz 425 kültür sanat etkinliğiyle, şehrimizi, kültürümüzü, sanatımızı birlikte yeniden ürettik; hüznü, sevinci, mutluluğu birlikte yaşadık. Diyarbakır’ımızın 17 ilçesinde her alanda yürüttüğümüz çalışmalarımızda vites yükselterek çalışmaya devam edeceğiz. Kaynaklarımıza sahip çıkan, tasarrufu ilke edinen, şeffaf, dürüst, hesap verebilen bir anlayışla, 2022 yılında da kentimize ve insanımıza değer katmaya, kentimizin yıldızını parlatmaya devam edeceğiz.”

Arama

Takvim'de ara

« Haziran 2023 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30