Doğum yapmakta zorlanan kediye sezaryen yapıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde doğum yapmakta güçlük çeken kedi yapılan sezaryanla 3 sağlıklı yavru hayata getirdi.

Bir süre önce hizmete giren "Can Dostlarımız"ın 5 yıldızlı yuvası olan Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde ilk sezaryan yapıldı.

ALO 153 çağrı merkezini gece 11.00’de arayan hayvansever, sokakta gebe bir kedinin olduğunu bildirmesi üzerine Sağlık İşleri Daire Başkanlığı ekipleri harekete geçti.

Hayvan ambulansı ile Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'ne sevk edilen kediye yapılan ilk müdahalenin ardından kedinin güç doğum yaşadığı tespit edildi.

Ekiplerin yaptığı başarılı sezaryan operasyonuyla kedi 3 sağlıklı yavru hayata getirdi.

Bunlar bizim göz bebeğimiz

Veteriner Hekim Hasan Korkmaz, yeni doğan 3 kedinin ve annenin sağlık durumlarının iyi olduğu söyledi.

Merkezde bulunan modern ekipmanlarla operasyonu yaptıklarını ifade eden Korkmaz, şöyle konuştu:

“Gerekli tetkikleri yaptıktan sonra küveze aldık, aşı ve bakımlarını da tamamladık. Şu an için bir sıkıntı görünmüyor. 3 yavrumuzu sahiplendik, bunlar bizim göz bebeğimiz, barınağımızın maskotu olacak.”

Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi

Yeniden modern bir şekilde dizayn edilen 17 bin 54 metrekarelik merkezde, can dostların tedavilerinde kullanılmak üzere son teknoloji cihazlarla desteklenecek tam teşekküllü ameliyathane ve laboratuvar bulunuyor.

Laboratuar biriminde ultrason, kan sayım ve röntgen işlemlerinin gerçekleştirilebileceği yeni yuvada, 51 köpek kulübesi, kedi evi, büyükbaş hayvan barınağı ve idari bina yer alıyor.

 

Video

Resim Galerisi