"Sur Kültür Yolu Festivali"nin tanıtım toplantısı yapıldı

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 8-16 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan “Sur Kültür Yolu Festivali”nin tanıtımı için tanıtım toplantısı düzenlendi.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin iş birliğiyle 8-16 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan “Sur Kültür Yolu Festivali” ile ilgili Hz. Süleyman Cami meydanında basın bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Diyarbakır'ın Türkiye Kültür Yolu Festivallerine bu yıl ilk kez dahil edildiğini söyledi.

Diyarbakır'ın peygamberler, sahabeler, alimler, krallar ve sultanlar diyarı olduğunu belirten Demircan, kentin en güzel tarihi ve kültürel mekanlarını rotaya dahil ederek düzenleyecekleri festivalde, çok özel etkinliklerle sanatçıların vatandaşlara kültür ve sanat dolu günler yaşatacaklarını vurguladı.

Bütün tarihi mekan ve şehirlerde kültürü ve sanatı ön plana çıkarmanın en asli vazifeleri olduğunu ifade eden Demircan, şöyle devam etti:

"Diyarbakırsız medeniyet, dinler ve gastronomi tarihi yazılamaz. Medeniyetlerin emekleye, yürümeye ve koşmaya başladığı bu topraklar, kültürün doğduğu, lezzetin harmanlandığı, topraklardır. Bu bölge, beslendiği bu kaynaklar itibarıyla da tüm insanlığın şehridir. Böyle bir şehirde son 20 yılda hükümetimizin, bakanlığımızın ve diğer bakanlıkların kültürel restorasyon içerikli projelerinden bahsettiğimizde 67 proje çalışılmış, tam 149 restorasyon projesi yapılmış. Bunlardan sadece 8 tanesi tamamlanmamış ve son 20 yılın ortalamalarıyla 1 katrilyon para harcanmıştır. Somut mirasımızı hakkıyla korumak vazifemizdir."

600 farklı etkinlik

Demircan, festival kapsamında ücretli etkinliklerin de bulunduğunu ancak programların çoğunun ücretsiz olduğunu belirtti.

Ahmet Misbah Demircan, "Festival kapsamında, 302 başlıkta 600 farklı etkinlikte 2 bin 150 sanatçıyla 9 gün süren bir festivale hazırlık yaptık. Hazreti Süleyman Camisi'nden Saint George Kilisesi'ne, Dengbej Evi'nden Mesudiye Medresesi'ne, Kervansaray'dan Ahmed Arif Edebiyat Müzesi'ne kadar Diyarbakır'ın en güzel tarihi ve kültürel mekanlarını rotasına dahil eden festivalde çok özel etkinliklerimiz ve sanatçılarımız kültür ve sanat dolu günleri inşallah yaşatacak. Kapadokya'nın balonları Diyarbakır'da uçuş yapacak." ifadelerini kullandı.

“7’den 77’e her kesime hitap edecek”

Vali Ali İhsan Su ise yaptığı konuşmada, festivalin kentin tanıtımı için çok önemli olduğu ve etkinliklerin dolu dolu geçeceğini söyledi.

Diyarbakır'ın Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kültür yolu festivallerinin bir parçası olmasından büyük bir memnuniyet duyduklarını kaydeden Vali Su, Diyarbakırlılar adına Kültür ve Turizm Bakanlığına teşekkür etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Ekim ayı içerisinde İstanbul ve Ankara'da da kültür yolu festivali gerçekleştireceğini hatırlatan Vali Su, şöyle konuştu:

“Bu festival hem ilimizin tanıtımı açısından hem de uzaktan yakından buraya festivali izlemeye gelecek vatandaşlarımız için çok önemli, çok güzel ve haz duyacakları bir festival olacak. Bu festival içerisinde 600 civarında etkinlik, 2 binden fazla sanatçılarımızla gerçekleştirilecek.”

Sur Kültür Yolu Festivali’nin 7’den 77’e her kesime hitap edeceğini dile getiren Vali Su, Dağkapı meydanında konserler, Hz. Süleyman Cami ve Ulu Cami’de dini motifli programlar, Kurşunlu Cami meydanında ise çocuklara yönelik programların gerçekleştirileceğini söyledi.

Festival kapsamında birçok şiir dinletileri, sinema ve tiyatro gösterimlerinin olacağını vurgulayan Vali Su, şunları dile getirdi:

“Bu güzel festivalin gerçekleşmesinde emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanımıza, bakan yardımcımıza, tüm paydaş kurumlarımıza ve bu festivalin gerçekleşmesinde görev alan herkese teşekkür ediyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından Vali Ali İhsan Su, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Mizbah Demircan ve beraberindekiler, üstü açık otobüsle tarihi Sur ilçesini gezdi, festival kapsamında düzenlenecek etkinlik noktalarında incelemelerde bulundu.

Toplantıya, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Oya Eronat ile Ebubekir Bal, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç ve festival paydaşları katıldı.

Video

Resim Galerisi