Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı kapılarını açtı

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su, bu yıl dördüncüsü düzenlenen Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı’nın açılışını gerçekleştirdi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ve ALZ Group tarafından organize edilen Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı, Medeniyetler Korosu’nun seslendirdiği eserlerle kapılarını ziyaretçilere açtı.

Vali Ali İhsan Su ve beraberindekiler açılışın ardından Diyarbakır’ın tescilli yöresel lezzetleri ve Anadolu mutfağının birbirinden lezzetli yöresel ürünleri sergilendiği stantları gezdi.

Fuarda ayrıca alanında ünlü şefler, gurmeler, akademisyenler ve bloggerların da katılacakları yemek atölyeleri, söyleşiler ve yarışmalar düzenlenecek.

Fuar ve etkinlikler, 20 Kasım Cumartesi gününe kadar vatandaşların ziyaretine açık olacak.  

“Yeter ki kadınlarımız üretime katılsınlar ve biz onlara yardımcı olalım”

Fuarda, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca kooperatiflerin kurumsal güçlerinin birleştirilmesi programı kapsamında finanse edilen ve Yenişehir Belediyesince 15 kadın kooperatifinin içinde bulunduğu “Üretimin Gücü Birleşiyor” projesiyle gerçekleştirilen eğitim programının tanıtım toplantısı yapıldı.

Vali Su, tanıtım toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, son yıllarda dünyada küresel ısınma dolayısıyla meydana gelen afetlerin üretim zincirinde aksamalara neden olduğunu söyledi.

Tüm bunlara karşı hazırlıklı olmak için yapılan çeşitli çalışmaların başında küçük üreticilerin bir araya geldiği kooperatiflerin önemine vurgu yapan Vali Su, özellikle kadınların kurduğu kooperatiflerin desteklenmesi için ayrı bir çaba içerisinde olduklarını belirtti.

“Yeter ki kadınlarımız üretsinler, üretime katılsınlar ve biz onlara yardımcı olalım.” ifadelerini kullanan Vali Su, şöyle konuştu:

“Bu üretimle kadınlar hem aile bütçesine hem ülkemizin üretim gücüne hem de ticari anlamda gelişmemize büyük katkı sağlıyor. O bakımdan biz yeni kooperatiflerinin kurulması, geliştirilmesi için ciddi çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Bu projeyle de değerli kooperatif üyelerimize, kadın kooperatifimize önemli bir katkı ve destek sağlamış olacağız.”

 

Resim Galerisi