Diyarbakır’da “Türk Mutfağı Haftası" etkinlikleri başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin öncülüğünde kutlanan "Türk Mutfağı Haftası" çerçevesinde, Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Dicle Üniversitesi iş birliğinde Sur ilçesi İçkale’de düzenlendi.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen 'Türk Mutfağı Haftası' kapsamında Vali Ali İhsan Su’nun katılımıyla Diyarbakır’ın yöresel lezzetleri ile coğrafi işaretli ürünleri tanıtıldı. 

Diyarbakır’a ait 48 coğrafi işaretli yemeğin sergilendiği etkinlikte, Vali Ali İhsan Su, stantları gezerek yiyecekler hakkında bilgi aldı.

“Diyarbakır’ımız gastronomisiyle önemli bir şehir”

Vali Ali İhsan Su, programda, Diyarbakır'ın gastronomi turizmi gibi birçok alanda önemli potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Kentin 12 bin 500 yıl tarihiyle 33 medeniyete ev sahipliği yaptığını anımsatan Vali Su, şöyle konuştu:

“Camilerimiz, kiliselerimiz, Surlarımız, ören yerlerimiz, tarihi yerlerimiz her şeyiyle muhteşem bir Diyarbakır. İşte bunlardan bir de muhteşem gastronomisi ile bugün yaptığımız etkinlikle bir zincir daha ekliyoruz. Diyarbakır’ımız gastronomisiyle önemli bir şehir.” 

Sergilenen yemeklerin hem vejeteryanlara hem de et sevenlere hitap ettiğini kaydeden Vali Su, "Türk Mutfağı Haftası münasebetiyle biz de ilimizin yemeklerini tanıtıyoruz. Böylelikle ilimizin bu anlamda da hem çevrede hem ülkemizin her yerinde hem de dünyada tanıtılmasına vesile olmuş olacağız." dedi.

Programda, Eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gastronomi Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Gülşen Coşanöz, Doğu Anadolu Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Ali Geyik ve Dicle Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı Öğretim Görevlisi Cüneyt Ateş de birer konuşma yaptı.

Etkinliğe, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurum temsilcileri katıldı.

Tanıtım programının ardından vatandaşlara hazırlanan yöresel yemeklerden ikram edildi.

Video

Resim Galerisi

Arama

Takvim'de ara

« Aralık 2023 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31