Türk Mutfağı Haftası kapsamında depremzedelere yöresel yemek ikram edildi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, “Türk Mutfağı Haftası” kapsamında konteyner kentte kalan depremzedelere yöresel lezzetleri ikram etti. 

Esnaf Daire Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde bu yıl ikincisi düzenlenen hafta kapsamında, Kayapınar ilçesinde kurulan konteyner kentte yöresel lezzetlerin tanıtımı yapıldı.

Etkinlik kapsamında coğrafi işaret almış Diyarbakır’a meftune, duvaklı pilav, cimili tatlısı 5 bin kişiye ikram edildi.

Esnaf ve Sanatkar İşleri Daire Başkanı Ahmet Salduş, yaptığı açıklamada, konteyner kentte kalan 5 bin kişiye kentin coğrafi işaretle tescillenmiş yemeklerini ikam ettiklerini söyledi.

Hafta kapsamında coğrafi işaretli ürünleri ilk olarak Sur ilçesindeki İç Kale'de sergilediklerini anımsatan Salduş, "Bugünde burada depremzede vatandaşlarımızı unutmadık, konteyner kente geldik. Bütün depremzede vatandaşlarımıza yöresel yemeklerimizden ikramlarda bulunacağız.” ifadelerini kullandı.

Çocuklar yemek yapmayı öğrendi

Öte yandan Prof. Dr. Fuat Sezgin İl Halk Kütüphanesi'nde "Çocuk Şefler Atölyesi"ndeki 40 çocuğun katılımıyla etkinlik yapıldı.

Çocuklar etkinlikte, domates, biber ve taze fasulyenin nasıl soyulup doğrandığını öğrendi. Daha sonra şeflerle birlikte erikli ekşili yaz türlüsü ve şehriye kesimi yaptı.

Etkinlik, çocuklara Hevsel salatasının ikram edilmesiyle sona erdi. 

Programa Vali Yardımcısı İlyas Öztürk, Kayapınar Kaymakamı Arif Karaman, Çınar Kaymakamı Muhammed Fatih Günlü ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bülent Civelek katıldı.

Resim Galerisi

Arama

Takvim'de ara

« Aralık 2023 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31