• 1009x200-web-banner-1-ocak-2022
    1009x200-web-banner-1-ocak-2022

Vali Münir Karaloğlu'nun Yeni Yıl Mesajı

 

Değerli Hemşehrilerim;

Yeni umutlar ve yeni hayallerle 2022 yılına merhaba diyoruz. Yeni miladi yılın, şehrimiz, ülkemiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Rabbim’den niyaz ediyorum.

 

Zor bir yılı geride bıraktık. 2021, başta halen etkisi devam eden Covid-19 salgını olmak üzere, çığ, deprem, sel, yangın ve kuraklık gibi pek çok olumsuzluğu göğüslediğimiz bir yıl oldu. Salgın ve diğer felaketlerden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyor, vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum.

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınında en kritik evreyi güçlü sağlık altyapımız ve vakitlice aldığımız tedbirler sayesinde, hamdolsun, en az zararla atlatmayı başardık. Salgının etkilerini, büyük oranda aşıyla, aşı olmak suretiyle daha fazla zarar görmeden aştık.  Yeni yılda da başta aşı olmak üzere, bize düşen tüm tedbirlere uyarak hep birlikte aşacağız inşallah.

 

Tüm dünyada yaşanan ve şehrimizde de etkisini hissettiğimiz birçok olumsuzluğa rağmen 2021 yılını en verimli şekilde değerlendirmeye çalıştık.  Yıl boyunca durmadan yorulmadan çalıştık; Diyarbakır’ımızı ihya etmeye, şehrimizin çehresini değiştirmeye, her anlamda şehrimizin yıldızını parlatmaya gayret ettik. Bütün kurum ve kuruluşlarımızla işbirliği halinde, birimlerimizle koordineli bir şekilde çalıştık; layıkıyla eser ve hizmetler üreterek, şehrimizin hizmetkârı olduk.

 

Geride kalan bir yılda, şehrimizin köklü meselelerine ve yarım asırlık geleceğine yönelik adımlar attık.  Büyük mirasımız, şehrimizin gerdanlığı Surlarımız başta olmak üzere, tarihi mirasımızın tamamını ihya etmek üzere çalışmalar başlattık. Entegre Atık Yönetim Tesisimizi (EKAY)  hayata geçirdik. Şehrimizin ihtiyacı olan Raylı Sistem çalışmalarımız sürüyor. Türkiye’nin en büyük Lojistik Merkezimizin ihalesini yaptık, imzaladık. 

 

Köklü projelerimizle birlikte, merkezden kırsala her alanda projelerimizle Diyarbakır’ın dirilişi için çalışmalarımız devam ediyor. Sağlık merkezi, gençlik merkezleri, yurt ve kurs merkezleri, spor sahaları, bilim merkezi, Millet bahçeleri, park ve mesire alanları, kültür sanat merkezleri, kütüphaneler… Her yaştan vatandaşımıza hizmet edecek onlarca proje başlattık, birçoğunu hizmete sunduk; inşa etmeye devam ediyoruz.

 

Şehir merkezimizde yeni yollar açtık, eskiyen yollarımızı yeniledik. Kırsal bölgelerimizde yeni yollar açtık; 1000 kilometreye yakın yolumuzu yeniledik, asfaltladık.  Organize Sanayi Bölgemizde 5. Genişleme alanı çalışmalarımıza başladık. Diyarbakır Tekstil OSB’yi kurduk. DİSKİ bünyesinde Diyarbakır’ımızın 2050’ye kadar su sorununu kesintisiz olarak çözüme kavuşturduk. Diyarbakır tarihinin en büyük gençlik yatırımını şehrimize kazandırdık. Daha nice yatırım, proje ve hizmetlerimizle, Diyarbakır’ımızın yıldızını parlatmak ve daha iyi yarınlara taşımak için gece gündüz demeden çalıştık.

 

2022 yılında da aynı şevk ve heyecanla çalışmaya, Diyarbakır’ımız için yeni hayaller kurmaya, yeni hizmetler üretmeye devam edeceğiz.  Yeni yılda da turizmden tarıma, sanayiden teknoloji ve ticarete kadar pek çok alanda gerçekleştireceğimiz projelerle Diyarbakır’ımızın güzelliklerini dünyaya açarak, kültür, sanat, tarih, doğa, inanç gibi tüm değerlerimizle şehrimizi her anlamda daha iyi yarınlara taşıyacağız ve inşallah, 2022’de daha iyi bir geleceği hep birlikte karşılayacağız.

 

Bu duygu ve düşüncelerle yeni yılın her türlü sıkıntılardan uzak, huzur dolu bir yıl olmasını temenni ediyor, başta Diyarbakırlı hemşehrilerimiz olmak üzere, herkesin yeni yılını en içten duygularımla kutluyorum.

İyi seneler Diyarbakır, iyi seneler Türkiye…

 

Münir KARALOĞLU

Diyarbakır Valisi