Havaalanı Yonca Kavşağı Peyzaj Düzenleme

  1. Kavşak Düzenleme İşinde 2200 Adet Ağaç 100.000 Adet Çalı Dikimi Yapılacak
  2. 2 Adet 350 Ton Su Deposu Yapılacak
  3. 5 Adet Heykel Kaidesi Yapılacak
  4. 150.000 M2 Alana Sulama Tesisatı ve Çevre Aydınlatma İşi Yapılacak

Sakarya Caddesi Sokak Sağlıklaştırma Ve Cephe Düzenleme Projesi

 

Sakarya caddesi; 237 işyeri olan ve bölgenin çarşı mantığının nüfuz ettiği en işlek caddesidir.

750 mt uzunluğunda, Sakarya caddesinde altyapı ve üst yapı sorunları giderilecek, caddede görüntü bütünlüğünün sağlanabilmesi için dükkan ve binalarda gerekli cephe düzenlenmesi yapılarak modern bir görünüme kavuşacak, cadde rehabilitasyonu (kent mobilyaları, süs havuzları, sokak aydınlatmaları, yağmur suyu ızgaraları, engelli bireyler için yürüyüş yolları, giriş tagları vb.) ile cazibesi arttırılarak turizme önemli katkı sağlayacaktır.

 

● Dükkan Adedi: 237

● Kullanılacak Malzeme Türü: Diyarbakır’a Ait Doğal Bazalt,  Ahşap Kompozit

● Kullanılacak Koruyucu Malzemeler: Otomatik Kepenk, Tente

 

Içkale Müze Kompleksini Çevreleyen 11 adet Içkale burçları ile 75-76 nolu dıs burçtan olusan toplam 13 adet burç restorasyonu, Amida Höyük çevresine istinat duvarı, hafriyat ve çevre düzenleme isi

El Cezeri Bilim Merkezi Parkı içerisinde; temel bilimler (fizik, kimya, matematik), doğa bilimleri (biyoloji, botanik, zooloji, maden, vb.), antropoloji, sosyoloji, arkeoloji gibi birçok alandan bilgi, örnek ve deney setleri yer alacaktır. Tematik alanların belirlenmesi için; yol gösterici ana olgular arasında; insanlık, evren, çevre-iklim sorunları, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji yer alacaktır. Bu olgular ışığında El Cezeri Bilim merkezi Parkı içerisinde, kullanıcıların zihinsel etkileşimi ve tabiatla empatisi hedeflenmektedir.

Diclekent Bulvarı ile Mezopotamya Bulvarı üzerinde bulunan yaklaşık olarak 131.141 m² büyüklüğüne sahip arazi El Cezeri Bilim merkezi Parkı olarak planlanmıştır. Bu alana hizmet edebilecek 230 araç kapasiteli otopark ve 6 araç kapasiteli otobüs otoparkı tasarlanmıştır. El Cezeri Bilim merkezi Parkı alanı içerisinde; 8.000 m² taban alanlı El Cezeri Bilim Merkezi yapılacaktır.

El Cezeri Bilim Merkezinin yaklaşık maliyeti 30.000.000,00 TL olup çevre düzenlemesi ile birlikte 155.000.000,00 TL olacaktır.

 

Bilim Parkında açık alan kullanımları aşağıdaki gibidir;

- Uzay Enerji Adası

- Helikopter, Uçak, Lokomotif Sergi Adası

- Ses Adası

- Denge Adası

- Tren Adası

- Su Adası

- Yanılsama ve Zeka Adası