Burçlar

Dağkapı Burcu (Birca Deriyê Çiyê)
Harputkapı olarak da bilinen kapının sağındaki ve solundaki burçlarda Bizans, Roma, Selçuklu ve Osmanlı kitabelerinin yanı sıra çok sayıda hayvan, bitki, üzüm salkımı, haç, güneş ve Kral Süleyman Mührü’nün kabartmaları yer almakta. Günümüzde alt katı sergi salonu ve Turizm Danışma Bürosu olarak kullanılıyor.

Kız Burcu-Keçi Burcu (Birca Keçikê)
Keçi Burcu, Mardinkapı semtinde yer alıyor. Güneş Tapınağı üzerinde kurulmuş olan bu burcun kesin yapım tarihi bilinmemekle birlikte, üzerinde yer alan kitabeden Mervaniler tarafından onarıldığını öğreniyoruz.

Hevsel Bahçeleri’nin, tarihi Ongözlü Köprü’nün, Dicle Nehri’nin, Kırklar Dağı’nın, Seman Köşkü’nün (Gazi Köşkü) ve Suriçi’nin panoramik açıdan izlenebileceği en muhteşem noktalardan biri. Keçi Burcu Diyarbakır Surları üzerindeki en eski ve en büyük burç. Burcun içinde ön kemerinin taşı üzerinde bulunan kuş figürü dikkat çekiyor. Burç 2004 yılında Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından restore edilmiş ve halen sergi alanı ve resepsiyon salonu olarak kullanılmakta.

 

Halk arasında Keçi Burcu ile ilgi söylenen bir mani:
Birca Keçikê zozan e (Kız Burcu yayladır)
Seyrangeha qîzan e (Kızların seyrangahıdır)
Ez yara xwe nas dikim (Ben yarimi tanırım)
Tava hiva rezan e (Bağların ay ışığıdır)

Yedi Kardeş BurcuYedi Kardeş Burcu (Birca Hosta)
Artuklu Dönemi (1208) eseri olan burç, Evli Beden Burcu ile aynı dönemde inşa edildi. Burca adını veren ise Usta Çırak Efsanesi. Burç üzerinde, çift başlı kartal ve aslan kabartmaları var. Kitabeye, burcu yaptıranlar için dualar işlenmiş.

Ulu-Evli Beden Burcu (Birca Şagirt)
1208 yılında yapılan bu Artuklu eseri, silindirik yapısı, onu çevreleyen kitabesi, çift başlı kartal ve Mezopotamya mitolojisi kökenli kanatlı aslan (sfenks) kabartmasıyla dönemin en güzel eserlerinden.

Nur Burcu (Birca Nûr)
1089 yılında Selçuklu hükümdarı Melikşah tarafından yaptırıldı. Mimarı Selamioğlu Urfalı Muhammed. Kufi yazıyla yazılmış kitabesi ve çeşitli hayvan figürleriyle en zengin burç, Nur Burcu. Burç üzerinde bulunan uzun boynuzlu keçi ile koşan at figürlerindeki gelişmişlik dikkat çekici. Burcun kitabesinin yanında bulunan güvercin motifi ile bunun hemen altında bağdaş kurmuş bir şekilde oturan kısa saçlı, eli ile ayaklarını tutan çıplak kadın rölyefi ise İslami dönem egemenliği olmasına rağmenDiyarbakır’da sanatın ne kadar gelişkin olduğunu gösteriyor.

Surların Efsanesi

Efsaneye göre, bölgenin hükümdarı kent surlarının batısına bezemeli iki burç inşa edilmesini ister. Bu işle görevlendirilen kişi Yedi Kardeş Burcunun inşasını üstlenirken çırağına da Evli Beden burcunu inşa etmesini söyler. Burçlar inşa edildikten sonra çevresindekilerle birlikte durumu inceleyen hükümdar Evli Beden'in diğerinden daha üstün olduğu sonucuna varır.
Bu durumu içine sindiremeyen usta da kendini Yedi Kardeş burcundan aşağı atarak yaşamına son verir. Ustasının intiharına içerleyen çırak da kendini surlardan aşağı atar. Bu olaydan sonra Evli Beden ile Yedi Kardeş Burçları dahi anılan bölge “Ben u Sen” adıyla anılır.

Bu kategoriden diğerleri: « Dış Kale Kapılar »