Mahalle ve okullarda 33 spor sahası inşa ediliyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, en önemli projelerinden biri olan 80 bin metrekare alan üzerine inşa edilen, içinde yeşil alanlar, bisiklet yolları, yürüyüş parkurları, kaykay pisti, meydanlar, fitnees aletleri ve dinlenme alanlarının yer aldığı Yeşil Kuşak projesinde çalışmalar devam ediyor.

Vatandaşlara dinlenme ve kentte yeşil alanları artırma amacıyla çalışmalarını sürdüren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, önemli bir projeye daha imza atıyor. Şanlıurfa yolu üzerinde, Yeni hal ile Mahabad Kavşağı arasına inşa edilecek olan ve 80 bin metrekare alanı kapsayan Yeşil Kuşak projesinde çalışmalar sürüyor. Diyarbakır’ın kuzeybatı gelişim koridoru üzerinde yer alan proje, batı ucunda Tekel Caddesi ile Şanlıurfa yolu kavşağı, doğuucunda ise Ceylan-Karavil AVM kavşağını kapsıyor. Yeşil Kuşak projesi ayrıca, Tema park ve Kent Meydanı çalışmaları ile Mahabad Bulvarı bağlantısını sağlayacak. Çalışmaların tamamlanmasıyla önemli bir bağlantı aksı ortaya çıkacak.

Meydanlar,yürüyüş parkurları,çocuk oyun alanları ve bisiklet yolları…

Şanlıurfa yolu üzerine konumlanan hastane, kamu kurumları ve okul gibi işlevlere duyarlı şekilde geliştirilen projede özellikle hastane alanlarının bulunduğu bölgelerde dinlenme ve oturma alanlarına ağırlık verilecek. Mimari yapılara göre bazı alanlara dinamik bir görünümün kazandırılacağı projede yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, kaykay pisti, çocuk oyun ve vatandaşların spor yapabileceği fitness grupları inşa edilecek.

Kentin meydan ihtiyacını göz önünde bulunduran Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Yeşil Kuşak projesinde kavşaklara vatandaşların, oturup dinlenebileceği ve farklı niteliklerde kullanabileceği meydanlar inşa edecek. Yeşil Kuşak projesi kapsamında en büyük meydan Şanlıurfa yolu Ceylan-Karavil AVM tarafına yapılacak.

Binlerce ağaç ve çiçek dikilecek

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 80 bin metrekarelik Yeşil Kuşak projesinde alana binlerce ağaç ve mevsimlik kışlık ile yazlık olmak üzere farklı türlerde yüz binlerce çiçek dikecek. Ayrıca proje kapsamında süs havuzlarına da yer verilecek.

Yaşlılar ve Engelliler için yapımı devam eden ‘Aktif Yaşam Merkezi ve +1 Kafe

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 1 milyon 478 bin TL ihale bedeliyle kapalı ve açık olmak üzere toplam bin 594 metrekare alan üzerine inşa edeceği Kulp Otogarı’nda çalışmalar başladı.

Bismil Otogarı’nda inşa çalışmalarını sürdüren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kulp Otogarı’nda da çalışmalara başladı. Toplam bin 594 metre kare alan üzerine inşa edilecek olan Kulp Otogarı’nın 594 metrekaresi kapalı alandan bin metrekaresi ise açık sert zeminden oluşacak. 1 milyon 478 bin TL ihale bedeliyle Kulp-Diyarbakır yolu üzerinde yapılacak otogar 2018 Ağustos’ta tamamlanarak hizmet vermeye başlayacak. Yer temini yapılarak inşaat, (kanalizasyon, elektrik, su ve internet vb) altyapı ve kazı çalışmalarının başladığı Kulp Otogarı yapısı 1 kattan oluşacak.

Terminalin 594 metrekarelik kapalı alanında, bilet satış ofisleri, 3 adet dinlenme odası, 1 adet yönetim odası, büfe, mescit, su deposu, teknik oda, WC ve engelli WC yer alacak. Bin metrekarelik açık ve sert zeminde ise 8 araçlık peron, 7 araçlık otopark ve 2 otobüs durağı bulunacak. 

 

Trafik Eğitim Merkezi’nde çalışmalar başladı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, çocuklarda trafik kültürü ve bilinci oluşturmak amacıyla Bağlar ilçesi Bağcılar’da 10 bin metrekare alana inşa edeceği Trafik Eğitim Merkezi’nde çalışmalara başladı. İçerisinde yeşil ile oyun alanları, çocuklara diş ve göz taramasının yapılacağı mini hastanenin yer alacağı Trafik Eğitim Merkezi’nin 2018 Aralık ayında tamamlanması bekleniyor.

Çocuklarda trafik kültürünü ve bilincini aşılamak amacıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, bölgenin en büyük Trafik Eğitim Merkezi’ni inşa ediyor. Bağlar ilçesi Bağcılar’da 10 bin metrekare alan üzerine kurulacak olan Trafik Eğitim Merkezi’nde çalışmalar başladı. 2018 Aralık ayında tamamlanması beklenen trafik parkında çocuklara yaya ve araç trafiği hakkında uzman eğitmenler tarafından eğitimler verilecek.

Teorik ve pratik eğitimler

Oluşturulacak olan sinevizyon odasında teorik bilgilerin verileceği ardından da çocukların pratik yapma şansı yakalayacağı Trafik Eğitim Merkezi’nde yaya geçitleri, trafik ışıkları, üst geçitler, akülü araçlar ve (bina, hastane, okul ve park vb) çeşitli yapılarda yer alacak. Pratik eğitimlerinde çocukların trafikte ne yapmaları gerektiği, üst geçitleri nasıl kullanacağı, trafik ışıklarının ve levhalarının ne işe yaradığı uzman eğitmenler tarafından gösterilerek anlatılacak. Ayrıca trafik merkezine yerleştirilecek simülasyon aracıyla çocuklara, trafik kazalarının ne olduğu ve emniyet kemerinin insan hayatını kurtarmada ne kadar önemli olduğu aktarılacak.

Mini hastane sağlık taraması yapacak

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kreş ve ilkokul öğrencilerinin faydalanacağı Trafik Eğitim Merkezi’nde mini hastanede inşa edecek. Yapılacak olan mini hastanede belirli günlerde çocuklara diş ve göz sağlığı taraması yapacak. Ayrıca mini hastanede çocuklara ağız ve diş sağlığı hakkında bilgiler de verecek.

Trafik Eğitim Merkezi’nde yeşil ve oyun alanlarıda bulunacak

Trafik anlamında A’dan Z’ye tüm materyallerin bulunacağı eğitim parkında çocukların dinlenebileceği yeşil alanlar ve eğitim sonunda stres atabilecekleri oyun alanlarıda bulunacak.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Trafik Eğitim Merkezi Diyarbakır’da bulunan kreş ve ilkokul öğrencilerine belirli bir program dahilinde eğitim verecek.

 

Lysistrata, Aristofanes tarafından MÖ 411 yılında yazılmış, tek perdelik, seyirlik bir oyundur. İlk defa MÖ 411 baharında sahnelendiği düşünülen oyun, tiyatro tarihinin ilk savaş karşıtı oyunlarından birisi kabul edilir.
   M.Ö. 490-478 yılları arasındaki Yunan-Pers Savaşları’ndan sonra, Yunanistan’ın iki büyük gücü olan Atina ve Sparta arasındaki iktidar mücadelesi ile artan gerilim, M.Ö. 411’de savaşa dönüşür. Yıkımdan ve ölümden başka bir şey getirmeyen savaşa karşı, kadınlar Lysistrata’nın liderliğinde örgütlenir. Bütün istedikleri savaşsız, kansız bir dünyadır ve erkeklerini barışa zorlamak için her türlü yolu deneyeceklerdir.


 Ücretsiz Tiyatro günleri kapsamında atölyemizin hazırladığı, Aristophanes'in yazdığı, Handan EKİCİ'nin yönettiği "LYSISTRATA" adlı oyunumuza katılmanızı bekleriz...


TARİH: Her Cumartesi
SAAT : 15.00
YER  :  Kültür ve Kongre Merkezi (İstasyon Caddesi)

Sayfa 1 / 2