Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin önemli projelerinden biri olan toplam 67 bin metrekare alan üzerine inşa edilen içinde çocuk oyun grupları, fitnes aletleri, yürüyüş bantları, yeşil alanlar ve farklı türlerde bin 746 ağaç çeşidinin yer aldığı Kent Meydanı’nda çalışmalar tamamlandı.

Kentte yeşil alanları artırmak amacıyla çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdüren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kayapınar ilçesi Selahattini Eyyubi Caddesi üzerinde toplam 67 bin metrekare üzerine inşa ettiği Kent Meydanı’nda çalışmalar tamamlandı. Sosyal ve kültürel faaliyetlere ev sahipliği yapacak olan Kent Meydanı’nın 35 bin 500 metrekaresi yeşil alandan oluşacak. 31 bin 500 metrekarelik alanın sert zeminden oluşacağı meydan projesinde ekipler ilk etapta, (kazı, yapı, su, kanalizasyon, elektrik ve internet vb) altyapı çalışmalarını tamamladı. Üstyapı inşasında toprak takviyesinin ardından alana kent mobilya donatıları, peregoleler ve çeşmeler yerleştirildi.

Yapı ve ağaçlandırma çalışmaları tamamlandı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Kent Meydanı projesi içinde yer alan mescit, kitap cafe, kadın-erkek WC, Çocukların giyinme ve soyunma odası ve otopark yapı çalışmalarını tamamladı. Ekipler, ayrıca ışıklı su oyunlarının sergileneceği kuru havuzda, ışıklandırma çalışmalarını bitirdi.  

Kent Meydanı’na 18 farklı türde 722 Dut, 159 Doğu Çınarı, 148 Amerikan Dişbudağı, 129 İran Çamı, 114 Şeker Akçaağaç, 92 Akdeniz Servi, 58 Sigara Ağaç, 57 Amerikan Meşe, 52 Çınar Yapraklı, 51 Lübnan Sediri, 43 Süs Eriği, 36 Süs Kirazı, 32 Leylak, 30 Süs Elması, 10 Alıç, 8 Bulut Ağacı, 3 Akkavak ve 2 Salkım Söğüt olmak üzere toplam bin 746 adet ağaç dikildi.

Çocuk oyun grubu tamamlandı

Kent Meydanı içinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, çocuklar için de alan oluşturdu. Oyun alanlarının zeminleri çocukların herhangi bir sakatlık yaşamamaları için kumdan ve EPDM kauçuktan yapıldı. Daha sağlıklı olması nedeniyle oyun grupları ahşaplardan da seçilirken ayrıca yetişkinler için spor alanları ve yürüyüş bantları da yerleştirildi.

Çevreye zarar vermeyen yenilenebilir enerji kaynaklarının artırılması amacıyla çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Şehirlerarası Terminal İşletmeleri’nin (DİŞTİ) açık otoparkında inşa edeceği Güneş Enerji Santrali (GES) Projesi tamamlanıyor. Projenin tamamlanmasıyla DİŞTİ’nin enerji ihtiyacı GES’ten karşılanacak.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaştırılmasına yönelik başlattığı çalışmalar devam ediyor. Diyarbakır Şehirlerarası Terminal İşletmeleri’nin (DİŞTİ) açık otoparkında geçen yıl temeli atılan ve ihale bedeli 3 milyon 940 bin TL olan Güneş Enerji Santrali (GES) Projesi’nin yüzde 70’i tamamlandı.

Mart ayında tamamlanacak

Daha önce altyapı ve çatı oluşturma çalışmaları tamamlanan GES Projesi’nde, şuan invertör köşkleri, çelik konstrüksiyon ve güneş panelleri bağlantıları ile boya işleri çalışmaları devam ediyor. Saate 600 KW elektrik üretim kapasitesine sahip olan DİŞTİ GES Projesi’nin mart ayında tamamlanması beklenirken, inşaat işlemlerinin bitmesinin ardından GES devreye girerek elektrik üretimine başlayacak.

Üretim fazlası EDAŞ’a satılacak

DİŞTİ açık otopark alanlarına solar otopark sistemiyle kurulacak GES Projesi, toplam her biri 310 watlık 2 bin 160 güneş panelinden oluşuyor. GES’in tamamlanmasıyla DİŞTİ’nin elektrik ihtiyacı karşılanacak. DİŞTİ GES’te üretilecek fazla enerji, şehir şebeke hatlarına aktarılıp Dicle EDAŞ’a satılacak.

DİŞTİ GES Projesi’nin tamamlanmasıyla birlikte misafir araçlar için kullanılan açık otopark alanı da kapalı otopark görünümüne kavuşacak.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, ilçe ve çevredeki kentlerden gelen hasta yakınlarının konaklama sorununu çözmek için çalışmalarını yürüttüğü 400 kişilik misafirhane hizmet vermeye başladı. Refakatçi belgeleriyle gelip misafirhaneden ücretsiz faydalanan hasta yakınları, artık konaklama sorunları kalmadığını belirterek, “Hasta yakınlarının en büyük sorununu çözdüğü için Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ediyoruz” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla'nın talimatıyla, Doğu ve Güneydoğu'nun sağlık merkezi konumundaki Diyarbakır'a çevredeki yerleşim yerlerinden gelen ve haftalarca kentte kalan gelir düzeyi düşük hasta yakınlarına misafirhane imkanı sağlandı.

Ücretsiz konaklayacaklar

İmkanları bulunmadığı için hastane koridorları veya bahçelerinde sabahlayan hasta yakınlarının konforlu ortamda konaklamaları amacıyla 400 kişilik kapasitesi olan misafirhane hizmet vermeye başladı. Yenişehir ilçesi Yıldız Sokak’ta daha önce öğrenci yurdu olarak kullanılan ve kamu kaynaklarıyla yapılan misafirhanede, hasta yakınları hastanelerden aldıkları refakatçi belgeleri ile gelip ücretsiz konaklıyor.

Hasta yakınları, hastalarının tedavi süresi boyunca misafirhaneden ücretsiz olarak yararlanabilecekler.

20 personel hizmet veriyor

Hasta yakınlarına 20 personelin hizmet verdiği misafirhanede, çamaşırhane, ütü odaları, idari odalar, acil durumlarda ayakta tedavi amacıyla revir ve yemekhane bulunuyor.

‘Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz’

Misafirhanede konaklayan hasta yakınları, hasta yakınlarının yıllardır konaklama sorunu yaşadıklarını belirterek, “Çevre illerden Diyarbakır’daki hastanelere geliyoruz. Hastalık durumuna göre kimi zaman birkaç gün veya daha fazla burada kalıyoruz. Kışın hastane koridorlarında yazın da hastane bahçelerinde kalıyorduk. Büyükşehir Belediyesi'nin hasta yakınları için açtığı misafirhanenin hizmet vermeye başladığını duyduk. Bundan sonra hastalarımızı Diyarbakır’a getirdiğimizde gelip Büyükşehir Belediyesi’nin misafirhanesinde kalacağız. Artık konaklama sıkıntımız kalmadı. Biz hasta yakınlarının en büyük sorununu çözdüğü için Büyükşehir Belediyesi ve Belediye Başkanımız Cumali Atilla’ya teşekkür ediyoruz” dedi.

Hoş Geldin Bebek Projesi ile yeni doğan bebeklere Diyarbakır'a Hoş geldin diyoruz.