Kapılar

MardinkapıDiyarbakır surlarının dört ana kapısı bulunuyor. Bunlar, Dağkapı, Mardinkapı, Urfakapı, Yenikapı. İçkale’de de Saraykapı, Küpelikapı, Fetihkapı ve Oğrunkapı olmak üzere dört kapı bulunmakta. Fetihkapı ile Oğrunkapı dışarıya, Saraykapı ve Küpelikapı ise şehrin içine açılıyor. Fetih ve Oğrun
kapıları bugün kullanılmıyor.

Dağkapı (Deriyê Çiyê)

Kentin Harput’a açılan kapısıdır. 1932 yılında dönemin valisi tarafından, kentin hava alması için Dağkapı Burcu ile Tek Beden Burcu arasındaki iki burç ve yaklaşık 200 m’lik sur, yıktırıldı.

Mardinkapı (Deriyê Mêrdînê)
Eski kentin güneyinde bulunan Mardinkapı’ya, Telkapısı ya da Tepekapısı da deniyor. Kapı onarılarak, kullanıma açıldı.


Urfakapı (Deriyê Ruhayê)
Kentin batısında yer alır, Rumkapı veya Halepkapısı da denir. Urfakapı’da eskiden iki giriş vardı. Biri, demir kanatları hayvan başlı çivilerle süslü, üzerinde çift başlı kartal sembolü bulunan, Selçuklular tarafından onarılan, Melik Ahmet Caddesi’ne açılan kapı, diğeri de Bizanslılar döneminde, Meryem Ana Kilisesi’ne doğrudan bağlantılı ve sadece rahipler ve rahibeler tarafından kullanıldığı bilinen taş kemerli kapı. Üçüncü kapı ise sonradan açıldı.


Yenikapı (Deriyê Nû)
Kentin doğu kapısı olan Yenikapı, basık kemerli ve tek girişlidir. Kenti Dicle Nehri’ne bağlar. Bu nedenle Sukapısı ya da Dicle Kapısı olarak da biliniyor.

Bu kategoriden diğerleri: « Burçlar Camii ve Medreseler »