• Buyuksehir Engelli Banner-3
  Buyuksehir Engelli Banner-3
 • erelopanel2
  erelopanel2
 • Buyuksehir Engelli Banner-1
  Buyuksehir Engelli Banner-1
 • Buyuksehir Engelli Banner-2
  Buyuksehir Engelli Banner-2
 • 1
  1
 • Buyuksehir Su Hayattir Banner-1
  Buyuksehir Su Hayattir Banner-1
 • Buyuksehir Diyarbakir Malameye Banner-1
  Buyuksehir Diyarbakir Malameye Banner-1
 • Kitap Getiriniz
  Kitap Getiriniz
 • megomerhaba
  megomerhaba
 • çöp topluyoz knak
  çöp topluyoz knak
 • Buyuksehir Diyarbakir Malameye Banner-2
  Buyuksehir Diyarbakir Malameye Banner-2

Mızraklı: Yeni bir turizm eylem planına ihtiyaç var

Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı’na bağlı, Cemilpaşa Konağı Kent Müzesi’nde  incelemelerde bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı, kentin gelişimi için yeni bir turizm eylem planına ihtiyaç duyulduğunu belirtti

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı’na bağlı, Sur ilçesinde yer alan Cemilpaşa Konağı Kent Müzesi’nde incelemelerde bulundu. Personeller tarafından kapıda karşılanan Mızraklı, daha sonra kapalı alanda personellerle küçük bir toplantı yaparak çalışmalar, projeler ve geliştirilecek projelerle ilgili fikir alışverişinde bulundu. Cemilpaşa Konağı’nda yürütülen faaliyetlerle ile ilgili çalışanlar tarafından bilgilendirilen Mızraklı, kentin gelişimi için yeni bir turizm eylem planına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

 

İstinat duvarları tarihi simgelerle süslenecek

Kent bilgi ekranlarında bundan sonra şehrin tarihi mekanlarını tanıtan görsellere yer verileceğini ifade eden Mızraklı, ayrıca daha önce kayyum döneminde yok edilen tanıtım kitapçıkların yeniden basıma verildiğinin müjdesini verdi. Mardinkapı-Kabe Köprü hattında yenileme çalışmalarının  başladığını dile getiren Mızraklı ,Mardinkapı-Ongözlü Köprü bölümünde yer alan istinat duvarlarının kentin tarihi simgeleriyle süslenmesiyle ilgili personellerin fikrini aldı.

 

Mızraklı: Gastronomi ile ilgili çalışmalar yürütülmel

Gastronomi alanının son dönemlerde turizm alanında oldukça önem kazandığını ve bölge ile kentin bu anlamda oldukça zengin olduğuna dikkat çeken Mızraklı, gastronomi ile ilgili de ciddi bir çalışma yürütülmesi gerektiğini vurguladı. Basımı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan kentteki yemekleri tanıtan “Meyir” adlı ansiklopediyi inceleyen Mızraklı, kentin gelişimi için yeni bir turizm eylem planına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.Turizm eylem planında her kesimin görüşünün önemli olduğunu aktaran Mızraklı, konaklama hizmetleri ve tur seyahat acenteleriyle bir platformun oluşturulması gerektiğini dile getirdi.

 

Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı personelleriyle yapılan toplantının ardından Mızraklı, Cemilpaşa Konağı Kent Müzesi’nin farklı bölümlerinde sergilenen tarihi eserleri yakından inceleyerek bilgi aldı.

 

Kentte yaşayan bütün insanlara borçluyuz

Kent Müzesi’nden ayrılmadan önce personellerle tekrar bir araya gelen ve potansiyel olarak çok şey yapabileceklerinin altını çizen Mızraklı, bunun için çok çalışmaları gerektiğini belirtti. Beraber çalışarak başarılı olabileceklerine dikkat çeken Mızraklı, “Borçluyuz hepimiz, ayağımızı bastığımız yere borçluyuz. Bunun farkında olmamız gerekiyor. Kentte yaşayan bütün insanlara borçluyuz. Bu dünyadan göçüp giderken en azından ardımızda bir şeyler bırakmamız gerekir. Bunun içinde zeki ve çalışkan olmalıyız.” ifadelerini kullandı.

 

Suriçi minyatürünü yakından inceledi

Cemilpaşa Konağı Kent Müzesi ziyaretinin ardından Mızraklı, Gazi Caddesi’nde yer alan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ait turizm bürosunda incelemelerde bulundu. Turizm bürosu bahçesine cam bölmeler içinde yerleştirilen ve sanatçı Fesih Gündoğar tarafından yapımı 21 yılda tamamlanan Suriçi Maketi’ni inceleyen Mızraklı, emeğinden dolayı Gündoğar’ı tebrik etti. Yeni Sur çalışması hakkında  Gündoğar’dan bilgi alan Mızraklı, çalışmanın nerede sergileneceği ile ilgili de sanatçıyla fikir alışverişinde bulundu.

 

 

Resim Galerisi

Arama

Takvim'de ara

« Mayıs 2019 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

HAVA DURUMU

Bulutlu

17°C

Diyarbakır

Bulutlu

Nemli 83%

Rüzgarlı 4 km/h

 • 24 Mayıs 2019

  Parçalı Bulutlu 33°C 15°C

 • 25 Mayıs 2019

  Hafif Fırtınalı 32°C 16°C