Büyükşehir’den toplu taşıma şoförlerine eğitim

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Şoförler Odası, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile ortaklaşa toplu taşıma hizmetlerinde çalışan şoförlere 5378 sayılı engelliler kanunu ve mesleki yeterlilik konularında eğitim verdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, Şoförler Odası, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile ortaklaşa toplu taşıma alanında çalışan şoförlere yönelik 5378 sayılı engelliler kanunu ve mesleki yeterlilik konularında eğitim verdi.

Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Resepsiyon Salonu’nda düzenlenen eğitim seminerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma alanında çalışan personeller, Şoförler Odası Başkanı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Halit Açar, engelli dernekleri, minibüsçüler ve Halk Otobüsü Kooperatif Başkanları, TİTAK Başkanı ve şoförler katıldı.

İstiklal Marşı ve ardından saygı duruşuyla başlayan eğitimde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Rıfat Ural, seminer hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Toplu taşıma alanında servis şoförlüğü yapmak için gerekli belgeleri katılımcılara aktaran Ural, servis şoförlerinin uyması gereken kuralları sıraladıktan sonra, 2019’da yapacakları çalışmayla “Şoför Çalışma Kartı” projesini hayata geçirmeyi planladıklarını söyledi. Toplu taşıma şoförlerinin trafik kurallarına uymaları gerektiğini dile getiren Ural, yolcularla iyi bir diyalog kurmalarının da oldukça önemli olduğunu vurguladı. Güvenli seyahat açısından personelin binişleri ve inişleri kontrol edip yol güzergahını belirlemekle yükümlü olduğunu ifade eden Ural, hizmet kısmında ise şikayetleri dinlemek, araç içinde gerekli ısıtma ve soğutmayı yapmak zorunluluğunun bulunduğunu aktardı. Şoförlerin tutum ve davranış kuralları konusunda bilgi veren Ural, personelin kılık kıyafeti, mesleki ahlaka sahip olma, çevreye karşı duyarlı olma, zamanı iyi kullanma, iş güvenliğine dikkat etme ve sorumluluk sahibi olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Ural’ın ardından sunum yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Halit Açar, ise engelli tanımını, engellilerin erişimleri, toplu taşıma araçlarına binerken yaşadıkları sorunları, ücretsiz seyahat kartlarından kimlerin faydalandığını ve 5378 engelliler hakkında kanun ile ilgili sunum yaptı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, düzenlediği eğitim semineri yarın yapılacak oturumla sona erecek.

Resim Galerisi

Takvim'de ara

« Mart 2019 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Hava Durumu

Bulutlu

4°C

Diyarbakır

Bulutlu

Nemli 100%

Rüzgarlı 9.66 km/h

  • 03 Ocak 2019

    Bulutlu 9°C 3°C

  • 04 Ocak 2019

    Parçalı Bulutlu 10°C 4°C