Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların sosyal, kültürel ve ticari amaçlarla kullanması için Kayapınar ilçesinde 67 bin metrekarelik alan üzerinde Kent Meydanı inşa etmeye başladı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, tarihten günümüze kentsel yaşamın en yaygın kullanım alanı olarak bilinen Kent Meydanı inşa ediyor. Kayapınar ilçesi Peyas Mahallesi'nde toplam 67 bin metrekare alan üzerine inşa edilecek Kent Meydanı’nın, 31 bin 500 metrekaresi yeşil alan olacak.

Sulama, elektrik, drenaj ve içme suyu gibi tüm altyapı çalışmalarının devam ettiği Kent Meydanı'nda, altyapı çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte üst yapı çalışmaları başlayacak. Vatandaşların, Kent Meydanı’nın yeşil alanında dinlenmeleri için pergoleler, banklar, çeşmeler, çöp kutuları ve kent mobilyaları konulacak.

Su oyun grupları yapılacak

Kent Meydanı'nın içinde yürüyüş yolu, kaykay pisti, çocuk oyun grupları, mescit, kitap kafe, otopark, taksi durağı, kuru havuz ve bölgede ilk defa uygulanacak su oyun grupları yer alacak.

Yılsonunda tamamlanacak

Haziran ayında yapımına başlanan Kent Meydanı çalışmalarının, yılsonuna kadar tamamlanması hedeflenirken, vatandaşlar, Kent Meydanı’nı sosyal, kültürel ve ticari amaçlarla kullanabilecek.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, çiftlerde, sağlıklı bir aile yapısının oluşturulması ve ailenin devamlılığının sağlanması amacıyla “Sertifikalı Evlilik Öncesi Eğitim Uygulaması” başlatıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla’nın talimatıyla, “Sertifikalı Evlilik Öncesi Eğitim Uygulaması” başlatılıyor. Proje kapsamında çiftlerin, sağlıklı bir aile yapısının oluşturulması ve ailenin devamlılığının sağlanmasına yönelik bilinçlendirme eğitimleri verilmesi hedefleniyor. Eğitimler, “Aile Eğitim Programı Eğitici Eğitimi” sertifikasına sahip eğitimciler tarafından verilecek.

Sertifika verilecek

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne nikah için başvuranlardan “Evlilik Öncesi Eğitim” sertifikası istenecek. Sertifikaları olmayan çiftler, “Sertifikalı Evlilik Öncesi Eğitimi” almaları için Diyarbakır Aile ye Sosyal Politikalar İI Müdürlüğü'ne yönlendirilecek. Eğitimler, Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ndeki toplantı salonunda hafta içi mesai saatleri içerisinde verilecek. Eğitime girmeyen çiftler sertifika alamayacak ancak nikah işlemleri yapılacak. Verilecek eğitimin içeriği “evlilik öncesi ve ailenin devamı” konuları sabit olmakla birlikte eğitimin verildiği bölgenin sosyo-kültürel yapısına göre de değişiklikler gösterebilir. Çiftler, Sertifikalı Evlilik Öncesi Eğitim Uygulaması kapsamında “Evlilikte İletişim ve Yaşam Becerileri, Aile Hukuku ile Evlilik ve Sağlık” konularında eğitim görecek.

Evlilik hayatına hazırlık

Eğitim programı ile evlilik çağına gelmiş ve aile kurmak amacıyla bir araya gelen çiftlerin, evlilik hayatına hazırlanmaları amaçlanıyor. Evlilik öncesi süreçte çiftlerin birbirlerini iyi tanıması, evlilikle ilgili gerçekçi beklentiler oluşturabilmeleri amacıyla etkili iletişim kurma yollarını ve olası sorunlarla nasıl baş edeceklerini öğrenecekleri eğitim, çiftlere evliliğe “iyi bir başlangıç yapabilme” fırsatı sunuyor.

Protokol imzalandı

 

“Sertifikalı Evlilik Öncesi Eğitim Uygulaması” ile ilgili Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü arasında protokol imzalandı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla’nın girişimleri sonucu, şehir trafiğini rahatlatacak raylı tramvay sistemi projesi onaylandı.
Ulaşım ana planı kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kentte 14 kilometre uzunluğundaki raylı sistemi hayata geçiriyor. Raylı sistemle Diyarbakır'ın trafiğinde önemli bir rahatlama olması hedefleniyor. 18 duraktan oluşacak raylı sistem Sur ilçesi Dağkapı'dan başlayıp, Kayapınar ilçesinde bulunan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde son bulacak. Aynı anda 30 vagonun çalışacağı raylı sistemde, 3 vagon ise acil durumlar için hazır bekleyecek. Tarihi surlara zarar vermemesi için rayların çevresine özel izolasyon yapılacak.

‘İki Etapta Yapılacak’
Raylı sistemin kentin trafiğini önemli ölçüde rahatlatacağını belirten Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, "Raylı sistem iki etap yapılacak. Birinci etap, 14 kilometre uzunluğunda raylı sistemi, Dağkapı'dan başlayıp, Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne ulaşacak. 2. etap ise, Diclekent kavşağından, 500 evler istikametine kadar gidecek.  Yine ulaşım ana planı kapsamında, kent merkezindeki otopark, trafik sorunu gibi uzun vadeli projeler içeriyor.  Raylı sistem, kentin trafik sorununu da önemli oranda rahatlatıyor" dedi.

‘Ekinciler Caddesi Trafiğe Kapatılıyor’
Diyarbakır ulaşım ana planı projesi kapsamında Yenişehir ilçesi Ekinciler Caddesi'nin araç trafiğine kapatılıp, sadece raylı sistemin olacağını kaydeden Atilla,  "Yine ulaşım ana planı kapsamında Ekinciler Caddesini yayalaştırma projemiz var. Ekinciler Caddesi'nden sadece tramvay geçecek. Ekinciler Caddesi'ndeki bölgeyi araç trafiğinden arındıracağız. Bunu yaparken de diğer alternatif yollar üzerinde durduk. Projeye göre, alternatif yol güzergahları tek yönlü olacak şekilde planlandı." şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediyesi’nin, yarıyıl tatilinde öğrencilere karne hediyesi olarak düzenlemeye başladığı ücretsiz sinema günlerinin mart ayı programı devam ediyor. Kültür ve Kongre Merkezi sinema salonlarında gösterime giren filmler, çocuklar ve yetişkinler tarafından yoğun ilgi görüyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, vatandaşları spora teşvik etmek amacıyla kentin farklı mahallelerinde 24, okullarda ise 22 olmak üzere 46 basketbol, voleybol, tenis, ve futbol sahası inşa edecek.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla’nın talimatıyla, kent genelinde vatandaşların hem spora teşvik edilmesi hem de daha rahat bir ortamda spor yapmalarını sağlamak amacıyla birçok mahalle ve okulda spor sahaları yapılacak. Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin yürüttüğü çalışmalar sonucu 10 basketbol-voleybol sahası, 6 açık halı saha, 1 açık tenis kortu, 4 kapalı tenis kortu, 3 kapalı halı saha olmak üzere toplam 24 spor sahasının projesi tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi ayrıca 22 okulda da basketbol, voleybol, halı saha ve tenis kortları inşa edecek. Projeleri tamamlanan spor sahaları, bu ay içinde yapılacak ihalelerin ardından inşa edilmeye başlanacak.

3 spor sahası onarılacak

Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı projeye göre, Bağlar ilçesinde 3 basketbol,3 voleybol, 3 halısaha, 1 tenis kortu; Yenişehir ilçesinde 1 basketbol-voleybol, 1 halı saha; Sur ilçesinde 1 kapalı halı saha ve soyunma-giyinme odası, 1 basketbol-voleybol sahası; Kayapınar ilçesinde ise 2 kapalı halı saha ve 2 soyunma-giyinme odası, 4 kapalı tenis kortu, 3 basketbol-voleybol sahası, 1 adet halı saha inşa edilecek. Ayrıca Yenişehir ilçesinde 2 basketbol, Kayapınar’da ise 1 halı sahanın onarımı, Şılbe spor tesislerinde de mevcut tribünlerin onarımı ve ilave tribün yapılacak.

22 okulda spor sahaları yapılacak

Proje kapsamında 14 okulda açık halı saha, 2 okulda basketbol-voleybol sahası ve 6 okulda ise kapalı spor salonu olmak üzere toplam 22 okulda spor sahaları inşa edilecek.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, eğitime destek vermek için Değerler Eğitimi Projesi’ni hayata geçiriyor. Proje ile okullardaki öğrencilerde, sosyal ve kültürel değerlere yönelik farkındalık oluşturulması için çeşitli seminer, yarışma ve geziler düzenlenecek.

İstihdam ve mesleki kurslar için çalışmalarını tamamlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, eğitime destek vermek için çalışmalarına devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla’nın talimatıyla hazırlanan Değerler Eğitimi Projesi hayata geçiriliyor. Yarın (9 Şubat) Öğretmen Evi'nde yapılacak toplantı ile proje çalışmalarına start verilecek.

Projenin hedefleri

Proje ile belirlenen okullardaki öğrencilerde, sosyal ve kültürel değerlere yönelik farkındalık oluşması amacıyla değerlere sahip olan kişilerde iç motivasyonun artırılması, öğrencinin kendini ve geçmişini daha iyi tanıması, öğrencilerde sorumluluk duygusunun geliştirilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında şu konularda çalışmalar yürütülecek. “Günümüz dünyasında önemli bir jeopolitik konuma sahip ülkemizde, vatanına ve devletine sahip çıkan, milletine faydalı yurttaşlar yetiştirilmesi. Diyarbakır ilimizde huzur ortamının öneminin kavranması, farklı kültür mozaiğine sahip ülkemizde herkesin kardeşçe, karşılıklı saygı ve hoşgörü ile yaşamasına imkan sağlayacak bilinç oluşturulması. Kardeşlik duygusunun yaşam içinde öne çıkması, mutlu ve uyumlu gençlerin sayısının artması. Okullardan başlayarak, aile içi, mahalle ve bölgemizde sevgi ortamının yaygınlaşması, aile olmanın önemi kavranarak belirlenen bireyler üzerinde farkındalık yaratılması.”

Seminer, yarışma ve geziler düzenlenecek

Proje faaliyetleri içinde öğrencilere yönelik uzmanlar tarafından seminerler ve yarışmalar düzenlenecek. Rehberlik derslerinde öğrencilere izletilmek üzere "Değerlerimiz" temalı kısa film, video vb. görsel materyaller okullara ulaştırılacak. Proje kapsamında değer yargıları yansıtan il içi ve il dışı mekanlara yönelik öğrenci gezileri koordine edilecek.

Proje ilk yıl merkezde uygulanacak

Proje ile ilk olarak merkez Yenişehir, Bağlar, Sur ve Kayapınar ilçelerinde “Değerlerimiz Konulu Liseler Arası Münazara Yarışması”, kent genelinde ise “Öğrencilerin Objektifinden Değerlerimiz Temalı Fotoğraf Yarışması” düzenlenecek. Yarışma sonucunda dereceye giren öğrencilere ödüller verilecek. Projenin ilk ayağı merkez ilçelerde bir yıl devam edecek ve ardından kırsal ilçelerdeki öğrencileri de katarak devam ettirilecek.

Protokol imzalandı

Proje ile ilgili Büyükşehir Belediyesi ile Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında Değerler Eğitimi İşbirliği Protokolü imzalandı.