Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 1 milyon 478 bin TL ihale bedeliyle kapalı ve açık olmak üzere toplam bin 594 metrekare alan üzerine inşa edeceği Kulp Otogarı’nda çalışmalar başladı.

Bismil Otogarı’nda inşa çalışmalarını sürdüren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kulp Otogarı’nda da çalışmalara başladı. Toplam bin 594 metre kare alan üzerine inşa edilecek olan Kulp Otogarı’nın 594 metrekaresi kapalı alandan bin metrekaresi ise açık sert zeminden oluşacak. 1 milyon 478 bin TL ihale bedeliyle Kulp-Diyarbakır yolu üzerinde yapılacak otogar 2018 Ağustos’ta tamamlanarak hizmet vermeye başlayacak. Yer temini yapılarak inşaat, (kanalizasyon, elektrik, su ve internet vb) altyapı ve kazı çalışmalarının başladığı Kulp Otogarı yapısı 1 kattan oluşacak.

Terminalin 594 metrekarelik kapalı alanında, bilet satış ofisleri, 3 adet dinlenme odası, 1 adet yönetim odası, büfe, mescit, su deposu, teknik oda, WC ve engelli WC yer alacak. Bin metrekarelik açık ve sert zeminde ise 8 araçlık peron, 7 araçlık otopark ve 2 otobüs durağı bulunacak. 

 

Trafik Eğitim Merkezi’nde çalışmalar başladı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, çocuklarda trafik kültürü ve bilinci oluşturmak amacıyla Bağlar ilçesi Bağcılar’da 10 bin metrekare alana inşa edeceği Trafik Eğitim Merkezi’nde çalışmalara başladı. İçerisinde yeşil ile oyun alanları, çocuklara diş ve göz taramasının yapılacağı mini hastanenin yer alacağı Trafik Eğitim Merkezi’nin 2018 Aralık ayında tamamlanması bekleniyor.

Çocuklarda trafik kültürünü ve bilincini aşılamak amacıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, bölgenin en büyük Trafik Eğitim Merkezi’ni inşa ediyor. Bağlar ilçesi Bağcılar’da 10 bin metrekare alan üzerine kurulacak olan Trafik Eğitim Merkezi’nde çalışmalar başladı. 2018 Aralık ayında tamamlanması beklenen trafik parkında çocuklara yaya ve araç trafiği hakkında uzman eğitmenler tarafından eğitimler verilecek.

Teorik ve pratik eğitimler

Oluşturulacak olan sinevizyon odasında teorik bilgilerin verileceği ardından da çocukların pratik yapma şansı yakalayacağı Trafik Eğitim Merkezi’nde yaya geçitleri, trafik ışıkları, üst geçitler, akülü araçlar ve (bina, hastane, okul ve park vb) çeşitli yapılarda yer alacak. Pratik eğitimlerinde çocukların trafikte ne yapmaları gerektiği, üst geçitleri nasıl kullanacağı, trafik ışıklarının ve levhalarının ne işe yaradığı uzman eğitmenler tarafından gösterilerek anlatılacak. Ayrıca trafik merkezine yerleştirilecek simülasyon aracıyla çocuklara, trafik kazalarının ne olduğu ve emniyet kemerinin insan hayatını kurtarmada ne kadar önemli olduğu aktarılacak.

Mini hastane sağlık taraması yapacak

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kreş ve ilkokul öğrencilerinin faydalanacağı Trafik Eğitim Merkezi’nde mini hastanede inşa edecek. Yapılacak olan mini hastanede belirli günlerde çocuklara diş ve göz sağlığı taraması yapacak. Ayrıca mini hastanede çocuklara ağız ve diş sağlığı hakkında bilgiler de verecek.

Trafik Eğitim Merkezi’nde yeşil ve oyun alanlarıda bulunacak

Trafik anlamında A’dan Z’ye tüm materyallerin bulunacağı eğitim parkında çocukların dinlenebileceği yeşil alanlar ve eğitim sonunda stres atabilecekleri oyun alanlarıda bulunacak.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Trafik Eğitim Merkezi Diyarbakır’da bulunan kreş ve ilkokul öğrencilerine belirli bir program dahilinde eğitim verecek.

 

Kentteki yeşil alanları artırmak için çalışmalarına devam eden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kayapınar ilçesi Nazım Hikmet ile Sipan Caddelerinin kesiştiği 34 bin metrekarelik boş alanı yeşillendirip park olarak değerlendirecek. Aromatik bahçeler, müzik eşliğinde ışık ve su oyunları, çocuklar için macera adaları, kitap cafe, spor alanlarının yer alacağı toplam bin 383 ağaç ile binlerce çiçek ve bitki dikileceği Temapark’ta çalışmalar başladı.

Daha yeşil bir kent için çalışmalarını sürdüren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kayapınar ilçesi Nazım Hikmet ile Sipan Caddelerinin kesiştiği noktada 34 bin metrekarelik alanda inşa edeceği Temapark’ta çalışmalar başladı. 10 Ekim itibariyle çalışmalara başlayan ekipler ilk etapta alanda iş makineleriyle alanda hafriyat çıkarma ve saha düzeltme çalışmasını tamamladı. Bu çalışmaların ardından Temapark’ta, yapıların temel inşaları, sulama, elektrik, kanalizasyon ve internet hattı vb. çalışmaları devam ediyor. Altyapı tamamlandıktan sonra parkta üstyapı çalışmalarına geçilecek.

Aromatik bahçe düzenlemeleri

Yaklaşık 20 bin metrekarenin yeşil alan olarak değerlendirileceği Temapark’ın 10 bin metre karesi aromatik bahçe düzenlemeleri şeklinde değerlendirilecek. Aromatik bahçelere kelebek çalısı, kırmızı gövdeli kızılcık, sarı gövdeli kızılcık, bahar dalı, sarı ve mavi Çin ardıcı, top mazı, manolya yapraklı kartopu, farklı tür ve renklerde güller, lavanta, adaçayı, sığır kuyruğu, dam koruğu ve kekik benzeri 5 bin 439 adet çalı dikilecek.

Parkta ayrıca mevsimine göre değişiklik gösterecek 2 bin 513 çiçek ve 3 bin 820 adette yer örtücü bitki dikilecek.

Temapark’a bin 383 ağaç dikilecek

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 34 bin metrekarelik alana inşa edeceği Temapark’a 135 çınar, 35 şeker akçaağacı, 14 sigara, 11 alıç, 60 Amerikan dişbudağı, 5elma, 30 süs elması, 752 dut, 51 doğu çınarı, 6 akkavak, 3 kayısı, 55 süs eriği ve erik, 25 süs kirazı, 5 armut, 60 Amerikan meşesi, 35 sumak, 2 salkım söğüt, 31 leylak, 21 Lübnan sediri, 4 Akdeniz servisi ve 43 İran çamı olmak üzere toplam bin 383 ağaç dikecek. Parka hareketlilik katma adına 2 adette eğimli çim tepeler yapılacak.

Çocuklar için macera adaları

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, çocuklar için Temaparkı’nın farklı bölümlerine toplam bin 214 metrekare üzerine 3 adet macera adası ve ilk kez yapacağı bir uygulamayla 0-3 yaş arası çocuklar için oyun grubu inşa edecek. Macera adasına at ve fil figürlü tahterevalli, tırmanma duvarı, jungle 2’li beşgen, basamaklı köprü, mancık salıncak, lastik geçit, kaydıraklı ip tırmanma, 3 oyunlu ip parkuru, ahşap tırmanma, 3 ayaklı piramit tırmanma, 20 metre uzunluğunda ip köprü, 3 krom kaydırak, 3 metre ip tırmanma modülü, tek kaydıraklı kombine oyun grubu, komando zıp zıp, ahşap halat salıncak ve AGTS oyun çubukları yerleştirilecek.

0-3 yaş çocuklar için inşa edilecek olan oyun grubunda çiftli ebeveyn tahterevalli, 3 kuleli oyun grubu, çok kişili tahterevalli, trambolin, 4’lü mini tahterevalli, kurbağa figürlü obje, döner kase ve 1,5 metre uzunluğunda krom tüp geçit yapılacak. Çocukların herhangi bir sakatlık durumuyla karşılaşmaması için oyun gruplarının zeminine EPDM kauçuk döşenecek.

Müzik eşliğinde ışık ve su oyunları

Temapark içinde yer alacak olan 560 metrekare en geniş alanı 13 metre en dar alanı 6 metreden oluşacak havuzun bir bölümüne oluşturulacak fıskiyeler sayesinde müzik eşliğinde ışık ve su oyunları görsellerinin sunumu yapılacak. Havuz etrafında vatandaşların müzik eşliğinde ışık ve su oyunlarını izleyebileceği seyir alanları inşa edilecek.

Spor, yürüyüş ve koşu alanları

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, yetişkinlerin Temapark’ta spor yapabilmeleri için alanlar oluşturacak. Parkın 375 metrekarelik farklı 2 alanına fitness aletleri yerleştirilecek. Park içinde yer alan koşu yolunun zemini renkli asfalt ve yürüyüş yollarının ise hasırlı çelik süpürge beton ve çim alan içine beyaz brüt beton şeklinde döşenecek.

Temaparkı içerisinde bulunan sert zemine bölgeye uygun 7 bin 500 metrekare bazalt plak taş kullanılacak. Bazalt plak taş dışında zemine ahşap kaplama, renkli asfalt, kauçuk döşeme, brüt beton döşemeleri uygulanacak.

Temapark’ta kitap okuma keyfi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Temapark’ın mimari imalatlarında her kesimin faydalanabileceği toplam 301 metrekareden oluşan kitap cafe yapacak. Vatandaşlar oluşturulacak olan kitap cafe ile park içinde kitap okuma keyfini çıkaracak. Temapark’ın mimari imalatında ayrıca 260 metrekarelik idari bina ve mescit de inşa edecek.

 

Temapark 2018 Haziran ayında tamamlanıp vatandaşların hizmetine sunulacak.

Lysistrata, Aristofanes tarafından MÖ 411 yılında yazılmış, tek perdelik, seyirlik bir oyundur. İlk defa MÖ 411 baharında sahnelendiği düşünülen oyun, tiyatro tarihinin ilk savaş karşıtı oyunlarından birisi kabul edilir.
   M.Ö. 490-478 yılları arasındaki Yunan-Pers Savaşları’ndan sonra, Yunanistan’ın iki büyük gücü olan Atina ve Sparta arasındaki iktidar mücadelesi ile artan gerilim, M.Ö. 411’de savaşa dönüşür. Yıkımdan ve ölümden başka bir şey getirmeyen savaşa karşı, kadınlar Lysistrata’nın liderliğinde örgütlenir. Bütün istedikleri savaşsız, kansız bir dünyadır ve erkeklerini barışa zorlamak için her türlü yolu deneyeceklerdir.


 Ücretsiz Tiyatro günleri kapsamında atölyemizin hazırladığı, Aristophanes'in yazdığı, Handan EKİCİ'nin yönettiği "LYSISTRATA" adlı oyunumuza katılmanızı bekleriz...


TARİH: Her Cumartesi
SAAT : 15.00
YER  :  Kültür ve Kongre Merkezi (İstasyon Caddesi)

İlçe Otogarı Yapımı ( Bismil , Ergani )

Orhan Doğan Caddesi Projesi
Bağcılar bölgesi yeni havaalanı bağlantı yolları bölünmüş yol, yaya bisiklet yolu ve yeşil alan düzenlenmesi

Page 1 of 2