Kamuoyunun Dikkatine...4 Mayıs 2020 tarihinde bazı internet sitelerinde yayınlanan haber

Kamuoyunun Dikkatine...

4 Mayıs 2020 tarihinde bazı internet sitelerinde yayınlanan bir haberde "Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, salgını gerekçe göstererek 6 milyon liralık araç kiralama ihalesi gerçekleştirdi. "Acele" ihalede yalnızca 2 şirket teklif verdi" şeklinde yalan ve kasıtlı ifadelere yer verilmiştir.

Hiçbir şekilde araştırma yapmadan ve konu ile ilgili bilgi almadan ortaya konan söz konusu iddialar tamamen uydurma, dayanaksız ve Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılan ve kamuoyu tarafından takdir edilen çalışmaları değersizleştirme çabalarından ibarettir. İdeolojik habercilik yapanların amacının yapılan bu hizmetleri karalamak olduğu Aziz Diyarbakırlı hemşehrilerimiz tarafından birçok defa müşahede edilmiştir.

COVİD-19 salgınının hızlı yayılması, mevsim koşulları, haşere ve larvaların üreme dönemleri nedeniyle, 02.04.2020 tarihinde 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 21/b maddesi gereğince, mücadele için cihaz ve araç kiralama işi hizmet alımı ihalesi yapılmıştır. Yalan haber içeriğinde söylendiği gibi sadece araç değil,mücadele işinin gereği birçok cihaz ve ekipman da ihale kapsamında yer almaktadır.

4734 sayılı Kanunun 21/b maddesi açık ifadesinden de anlaşıldığı gibi Salgın Hastalık gibi durumlar için öngörülmüş

ve bu durumda kullanılmıştır.

İhaleye katılım için 13 farklı firmaya davet yazısı gönderilmiş, 5 firma ihale dokümanını satın almış ve 3 firma da ihaleye teklif vermiştir. Yapılan uygunluk kontrollerinde yaklaşık maliyeti 8.171.058 TL olan söz konusu ihalemiz % 18,91’lik kırımla 6.625.800 TL ile en uygun teklifi veren firmaya verilmiştir.

Bu bilgiler ışığında yapılan haberde öne sürülen 'ihaleye 2 firma katıldı - adrese teslim ihale yapıldı' şeklindeki iddialar tamamen asılsız ve dayanaktan uzak, gerçek dışı, hayali iddialardır.Haberi yapan ideolojik odakların amacının yapılan hizmetleri baltalamak olduğu, görevlendirme sonrası yapılan hizmetleri hazmedemediği, hizmete kavuşan kıymetli Hemşehrilerimizin takdirini kazanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesini karalamak olduğu açıkça ortadadır.

Kamuoyunu yanıltmaya yönelik yapılan bu yalan ve kasıtlı haberle ilgili olarak yasal yollarla mücadele edileceği ve ilgililer hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacağı hususu;

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI