Güzeloğlu, "Sıfır Atık ve Çevreye Saygı Eğitimi" programına katıldı

Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Güzeloğlu, eşi Ayşe Güzeloğlu ile birlikte "Sıfır Atık ve Çevreye Saygı Eğitimi" programına katıldı.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan’ın himayesinde israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atığın miktarının azaltılması, etkin toplama sisteminin kurulması ve dönüştürülmesi amacıyla başlatılan "Sıfır Atık ve Çevreye Saygı Eğitimi" kapsamında Diyarbakır Öğretmen Evi konferans salonunda bir program düzenlendi. Programa Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, eşi Sayın Ayşe Güzeloğlu, Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal ve eşi, İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman ve eşi, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Erdem ve eşi, Ak Parti Diyarbakır İl Başkanı Süleyman Serdar Budak ve eşi, Büyükşehir Belediyesi Daire başkanları ile ADEM’lerde eğitim gören kursiyerler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından günün anlam ve önemine ilişkin tanıtım videosu izletildi, Sıfır Atık ve Çevreye Saygı Eğitimi ile ilgili sunum yapıldı. Yapılan sunumun ardından Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, katılımcılara hitap etti.

‘Sıfır atık geleceğe yaşanılır bir çevre bırakmak adına zorunlu bir projedir’

Konuşmasında Sıfır Atık Projesinin Türkiye’de başlayıp dünyaya örnek olması gereken bir proje olduğunu ve herkesin bu projeye destek vermesi gerektiğini belirterek. Sıfır Atık Projesi’nin Sayın Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatıldığını hatırlatan Güzeloğlu, “Sıfır atık inancımız açısından temizlik ve sağlık başta olmak üzere her alanda çok gerekli ve çok önemli bir konudur. Sıfır atık çevremize saygı duymak, çevreyi korumak, geleceğe bizden sonraki çocuklarımıza kuşaklara temiz ve yaşanılır bir çevre bırakmak adına zorunlu bir projedir. Bu konuda gerçekten yaklaşık iki yılı aşkın sürede Türkiye'de her alanda çok önemli bir farkındalık oluşturuldu. Özellikle hanımefendilerin katkısı ve çabasıyla ortaya çok güzel bir başarı sonucu çıktı. İnanıyorum ki bu doğrultuda yapacağımız çalışmalarla sizlerin katkı destekleriyle çok daha iyiye ve ileriye götüreceğiz. Diyarbakır'da başlatacağımız çalışmalarla bugün ortaya koyacağımız farkındalıkla her birinizin sahiplenmesi ile bu proje Diyarbakır'da örnek bir düzeye ulaşacak. Aslında herkesin yapması gereken hepimizin katkı koyması gereken bir proje sıfır atık; Bu proje yaşadığımız çevreye eve sokağa, mahalleye, hayatın her alanına değer katan bir projedir. Bu noktada bugünkü toplantı sizlere ve sizlerin şahsında bundan sonra yapılacak seminerlerle Aile Destek Merkezimizdeki tüm hanımefendiler özellikle bilgilendirme amacı taşıyor. Çöplerimizi mümkün olduğu kadar az bir atıkla en az atığa konu yapmak ve atıkları yani çöpleri de ayrıştırmak plastik, cam, metal ve doğal olmak üzere her birini ayrı ayrı ayırarak onların yeniden kazanılmasını sağlamak” dedi.

‘Plastik poşet kullanımı çok aza indi’

Güzeloğlu, 1 ton atık kâğıdın geri dönüştürdüğünde yaklaşık 20 ağacın kesilmekten kurtulduğunu, 1 ton camın geri kazandırıldığında yaklaşık 1 petrolün kullanılmasından tasarruf edildiğini söyledi. Çevreyi kirletmenin telafi güç zararlara ve başta kanser olmak üzere birçok hastalığa sebep olduğunu vurgulayan Güzeloğlu, “Maalesef kendi kendimizi zehirliyoruz ve kendi elimizle geleceğimizi yok ediyoruz. Bugün denizler atık plastik dolu. Sokaktan çevreye her alanda hastalık saçan ve risk olan bu atıklar en değerli varlığımız olan insanı tehdit eder hale geldi. İşte bu yüzden artık bir dur demek, bu yanlış gidişe ve yanlış kullanıma bir son vermek gerekiyor. Bakınız plastik poşet kullanımını yasal olarak ve kullanım noktasında kısıtladık. Bugün Türkiye'de plastik poşet kullanımı çok aza indi ve bu proje sahiplenildi, çok büyük başarı elde edildi. Atık plastiğin en önemli girdilerinden biri olan paket ve poşet olayında plastik yerine doğal kağıt, lif ve kenevir gibi ürünler kullanılmaya başlandı. Bunun sonucunda hem sağlıklı hem kalıcı bir çevreyi hep birlikte elde etmiş ve sağlamış olduk” diyerek ülke olarak bu başarıyı elde ettiklerini belitti.

Diyarbakır’da yeni bir dönem başlatıyoruz

Diyarbakır olarak çevre konusunda yeni bir dönem başlatacaklarını ifade eden Güzeloğlu, “Şimdi biz de Diyarbakır olarak özellikle çevre konusunda yeni bir dönem başlatıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak her alanda ve her başlıkta temiz yaşanabilir ve güzel bir şehir elde etmeye başlıyoruz. Bu noktada atık yönetimi de en öncelikli konumuz ve bu yıl içerisinde Diyarbakır için çok önemli olan ama maalesef bugüne kadar gerçekleşmeyen katı atık çöp ayrıştırma merkezini de İnşallah ihale edeceğiz. Diyarbakır'ın katı atıklarının ayrıştırılacağı bütün bunların sıfır atık projesi ile bütünleştirilerek çöp ve atık vasıflarına göre geri kazandırılacağı ve çöpün bugünkü vahşi depolama yerini insan ve çevre sağlığına zarar vermeyen bir boyutta depolanacağı projemizi inşallah bu yıl içerisinde ihale edeceğiz. Bu projemizi 2020 sonu itibariyle tamamlamayı hedefleyeceğiz. Bu Diyarbakır'da geç kalmış birçok alanda eksik kalmış temel yatırımlardan başlıklardan biriydi. Bu konuda hazırlıklarımızı tamamladık ve en kısa süre içerisinde inşallah ihalemizi yapacağız. Bu ihaleyi yaptığımız zaman ihaleye bağlı bu çöp ayrıştırma ve depolama tesisimizle özellikle atıktan kompost üretme gübre elde etme tekrar geri dönüştürme ve organik olan olmayan atıklar üzerinden bir ayrıştırmada tamamlanacak. Aile Destek merkezlerimizin hepsinde bu anlamda bugünden itibaren çok yoğun bir eğitim vereceğiz. Sizlerin öncelik etmesini, evdeki hanımefendilerin, annelerinizin hem eşlerine hem çocuklarına öncülük etmesini istiyoruz. Siz bu projeyi sahiplenirseniz bu proje başarıya ulaşacaktır. Her bir kişinin çocukluktan itibaren bunu sahiplenmesi geleceğe dönük sorumluluğunun eseridir inancımızın gereğidir. Bakınız sokağa atılan bir çöpü yolda engel olan bir taşı kaldırmak bile insanlara hayırlı bir iş yapmaksa insanların hastalanmamasını sağlıklı yaşamasını geleceğe güvenle bakmasını sağlayacak. Eminim Diyarbakır 2020 yılında sıfır atık projesinde çevreye saygıda bu anlamda temiz ve doğal bir çevre oluşturmada örnek ve öncü bir kent konumuna ulaşacaktır. Bu proje buna çok değerli katkılar sağlayacak. Bugünden itibaren başlayan eğitim bilgilendirme çalışmaların başarıyla sonuçlanmasını diliyor; emeği geçen bütün proje paydaşlarımıza kamu kurum ve kuruluşlarımızın yetkililerine ama özellikle de siz değerli hanımefendilere çok teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Güzeloğlu’nun konuşmasının ardından Sayın Ayşe Güzeloğlu’na projeye verdiği destekten dolayı plaket verilirken Sayın Ayşe Güzeloğlu ile Protokol üyelerinin eşleri tarafından ADEM’lerde eğitim gören kursiyerlere hediyeler verildi. Program, kursiyerlere hediyelerinin verilmesiyle sonlanırken Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Güzeloğlu toplantı salonunun çıkışında sergilenen ve atık malzemelerden üretilen eşyaları inceledi.

 

Resim Galerisi