Genç sanatçılardan Keçi Burcu’nda tiyatro gösterisi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nun (DBŞT) düzenlediği “15. Liselerarası Tiyatro Şenliği” kapsamında tarihi Keçi Burcu önünde genç sanatçılar performanslarını sergiledi.

Büyükşehir Belediyesi, sanatın yeni merkezi olarak düzenlediği Keçi Burcu, farklı etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

7 liseden öğrencilerin katılımıyla devam eden “Liseler Arası Tiyatro Şenliği” kapsamında sokak tiyatrosu atölyesi gösterimi Keçi Burcu önünde yapıldı. 

Tiyatro gösterisinde Ege Tiyatrolar Birliği Başkanı Metin Güler’in Diyarbakırlı şair Ahmet Arif’in “Ben Anadolu’yum” isimli şiirinden esinlenerek hazırladığı oyun sahnelendi. 

DBŞT oyuncu ve kursiyerlerin sahne aldığı oyunu tarihi Keçi Burcunu ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler de katıldı.

Oyuncuların performansını merakla izleyen vatandaşlar, oyuncuları uzun süre alkışladı.

Ege Tiyatrolar Birliği Başkanı Metin Güler ise DBŞT’nin ‘Liseler Arası Tiyatro Şenliği’nin şenlikten çok ulusal boyutta bir festivale dönüştüğünü söyledi.

Oyuncuların başarılı performans gösterdiğini ifade eden Güler, şöyle konuştu:

“Bugün burada sokak tiyatrosu performansı yaptık. Genç arkadaşlarla Anadolu’yum ben şiirini yani Diyarbakırlı bir şairin Ahmet Arif'in bir şiirini sokağa uyarladık. Oyunda DBŞT kursiyerleri sahne aldı ve onların 2 günlük provadaki üstün çabaları sonucunda halkın da içine katıldığı interaktif bir sokak tiyatrosu performansı yapıldı. Çünkü tiyatro hayattır, hayat sokakta mottosuna çok inanıyoruz o yüzden sanatı sokağa taşındıkça halkla buluşma kanaları da artmış olacak.”

DBŞT Genel Sanat Yönetmeni Handan Ekici ise şenlik kapsamında birçok atölye çalışması olduğunu söyledi.

Sahnelenen sokak tiyatrosunun da bu atölye çalışmalarının bir parçası olduğunu belirten Ekici, şöyle konuştu: 

“Sokak tiyatrosunun amacı seyirci ile sokaktan geçen herhangi bir seyirci ile temas kurmak ve onunla interaktif olarak birlikte bir oyun sergilemek.Biz de bugün sokak tiyatrosunda Ahmet Arif’in Anadolu şiirini seyircilerimiz ile birlikte sergiledik.”

DBŞT oyuncusu ve yönetmen Erdal Ayna, amaçlarının tiyatroyu halkla buluşturmak olduğunu söyledi.

 İnteraktif bir tiyatro gösterisi sahnelendiğini belirten Ayna, şöyle konuştu: 

“Ege Tiyatrolar Birliği Başkanı Metin Güler'in Diyarbakır'daki gençlerle ve aynı zamanda Şehir Tiyatrosu'nun kursiyerleri ile birlikte yaptığı Ahmet Arif’in Anadolu adlı şiirinden yola çıkarak hazırladığı bir sokak gösterisi, bir atölye çalışması sonucunda vardı. Keçi burcunda bugün o sahneledi ve çok güzel bir katılım sağlandı. Halkın da içine dahil olduğu güzel bir gösteri oldu. Şenliğimizin halkla buluşması açısından çok önemli bir etkinlikti onun için emek veren bütün arkadaşlara da teşekkür ediyorum”

Video

Resim Galerisi

Arama

Takvim'de ara

« Ağustos 2022 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31