“Bu Kültür Yolu’ndan Diyarbakır'ın şahlanışına hepimiz şahit olacağız”

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Diyarbakır’da düzenlenen Sur Kültür Yolu Festivali etkinlikleri kapsamında İlahiyatçı Mehmet Fatih Çıtlak Ulu Cami’de Diyarbakırlılarla buluştu.

Ulu Cami’de vatandaşlarla buluşan Fatih Çıtlak, Ezan Atölyesi ve İmam Şafii Divanı Okumaları ve Bu Toprakların Muhabbet Hatıratı etkinliklerini gerçekleştirdi.

“İyi ki Diyarbakır'a gelmişiz”

Diyarbakır’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek Festival kapsamında Ulu Cami’de Ezan Atölyesi düzenlediklerini, İmam Şafii Divanı Okumaları yaptıklarını Kürtçe, Türkçe, Arapça mevlit okuduklarını söyledi.

Fatih Çıtlak, şöyle konuştu:

“Biz bunu başka yerde yaşayamıyoruz. Burada hakikaten bir tılsım var. Ulu Cami’deyiz. Ulu Cami’yi İstanbul'da anlatırken diyorum ki İstanbul'un Ayasofya'sı neyse Diyarbakır'ın da Ulu Cami’si odur. İlk cuma kılınan cami Ulu Cami denir. Biz burada acayip bir muhabbet yaşıyoruz. İyi ki Diyarbakır'a gelmişiz. Allah hepsinden razı olsun. Bu Kültür Yolu’ndan Diyarbakır'ın şahlanışına hepimiz şahit olacağız.

Fatih Çıtlak, Festival kapsamında Türkiye’de bir ilk olarak Ulu Cami’de halka açık devran yapacaklarını belirtti.

Programa katılan vatandaşlardan Musa Büyük, etkinliklerin şehre büyük bir hareketlilik kattığını anlattı. Bölgenin bu tarz bir etkinliğe ihtiyacı olduğunu dile getiren Büyük, vatandaşların festivale yoğun ilgi gösterdiğini kaydetti.

Büyük, şunları aktardı:

“Kültürel olarak çok güzel etkinlikler görüyoruz. Onun yanında dini etkinlikler var, gayet güzel. Halkımızın arzu ettiği bir şey. Peygamberler şehri olarak bildiğimiz Diyarbakır’da Ulu Cami’de Hz. Süleyman Cami’nde bu tür dini etkinliklerin olması takdire şayan bir durum.”

Mustafa Bahadır ise, “Diyarbakır halkı açısından çok güzel, birliği, beraberliği, dayanışmayı artıran etkinlikler bunlar. Burada düzenlenen müzik dinletisi çok güzel, emeği geçenlere teşekkür ederim.” dedi.

Video

Resim Galerisi

Arama

Takvim'de ara

« Aralık 2023 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31